Zwiedzamy Wschód – jak poznać sekrety wschodniej Polski?

Planując wakacje w Polsce, zwykle decydujemy się na urlop nad morzem albo górską wyprawę w Tatry czy Sudety. Innym często obieranym kierunkiem podróży są duże miasta, takie jak Warszawa czy Kraków. Często jednak zapominamy, jak wiele tajemnic kryje się na Wschodzie – to wciąż nieodkryty region, który ma ciekawą historię i może poszczycić się imponującymi krajobrazami. Co warto zwiedzić, żeby lepiej poznać uroki polskiego Wschodu?

Magiczne Podlasie

Latem większość z nas ciągnie na łono natury. Nie ma pod tym względem piękniejszego regionu w Polsce niż Podlasie z ogromnymi terenami leśnymi.

Podlaskie to najbardziej wysunięte na północny-wschód województwo. Największe miasta w okolicy to Białystok (300 tysięcy mieszkańców) oraz Łomża i Suwałki (65-70 tysięcy mieszkańców).

Głównym atutem regionu jest przyroda i zapierające dech w piersi widoki. Tu tutaj mieści się unikalna na skalę światową Puszcza Białowieska.
Podlasie specjalizuje się w turystyce.

Nie zabraknie tutaj rozrywek dla uwielbiających bliskość natury i aktywny wypoczynek. Miłośnikom sportów wodnych spodoba się spływ Rospudą albo Kanałem Augustowskim. Jeśli lubimy piesze wycieczki, warto zafundować sobie wędrówkę Szlakiem Prawosławnych Świątyń, odwiedzić synagogę w Tykocinie czy Muzeum Ikon w Supraślu, które pozwolą nam poczuć specyficzną atmosferę niezwykłego polskiego Wschodu.

Będąc na Podlasiu, warto również skosztować lokalnych specjałów. Kuchnia tego regionu nadal pozostaje pod silnymi wpływami litewskimi: zjemy tutaj smaczny sękacz, wiejskie chleby i sery, babę ziemniaczaną czy kartacze.

Niezwykłe województwo lubelskie

Wybierając się na Lubelszczyznę, zafundujemy sobie pobyt na styku kultur Zachodu i Wschodu. W tym rejonie odnajdziemy tradycje katolickie, żydowskie, prawosławne, a nawet ormiańskie czy tatarskie. Województwo lubelskie oferuje nam autentyczną różnorodność i wielokulturowość.

Najważniejszym miastem jest bez wątpienia Lublin, choć w tym regionie nie brakuje innych, mniejszych miasteczek, które zachwycają klimatem i niepowtarzalnością: Zamość z zabytkowym rynkiem, Chełm z jedynymi w skali europejskiej kredowymi podziemiami, pałac w Kozłówce, Kazimierz Dolny z uroczymi kamieniczkami i świątyniami.

Turystyka i urlop na Lubelszczyźnie to też kontakt z niezwykłą przyrodą, chronioną w wielu parkach narodowych. Odwiedzając to wschodnie województwo, koniecznie zwróćmy uwagę na torfowiska na Polesiu, bory Roztocza, imponujące Pobuże.

Jak lepiej poznać wschodnie tradycje, odwiedzając Lubelszczyznę? Przez kuchnię! Lubelskie słynie z pierogów: nie tylko ruskich, ale też z kaszą, z grzybami, z kapustą. Będąc w Kazimierzu Dolnym, koniecznie spróbujmy słynnych Kogutów Kazimierskich – pieczywa, które kupimy tylko tutaj!

Nieodkryte Podkarpacie

Wyjątkowo atrakcyjnym regionem, jeśli chodzi o Wschód, jest również Podkarpacie. Jeśli lubimy górskie krajobrazy, a jesteśmy ciekawi wschodnich tradycji, koniecznie powinniśmy się wybrać w te okolice. Podkarpacie graniczy z Ukrainą i Słowacją – panujące tutaj zwyczaje czerpią garściami zza wschodniej granicy.

Czymś, czemu warto się przyjrzeć, będąc na Podkarpaciu, są budowle sakralne, łączące w sobie styl łaciński i bizantyjski – dowód na ogromną różnorodność kulturową i religijną regionu.

Obowiązkowym punktem wycieczki na Podkarpacie jest wędrówka wiodącym przez prawie 200 miejscowości szlakiem drewnianych świątyń, dworów i pałaców. Perełkami architektury, którymi może pochwalić się Podkarpacie, są zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie oraz renesansowe zamki w Krasiczynie i Baranowie Sandomierskim.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij