Kupiłeś auto z zagranicy Zobacz co powinieneś zrobić

Kupiłeś auto z zagranicy? Zobacz co powinieneś zrobić

Sprowadzanie samochodu z zagranicy stało się bardzo powszechne. Trudno się temu, dziwić skoro ich ceny są znacznie niższe od tych na polskim rynku. Jednak zakup auta za granicą wiąże się z szeregiem formalności, które trzeba załatwić, aby móc legalnie poruszać się na polskich drogach. Z poniższego artykułu dowiesz się, co musisz zrobić.

Jak zarejestrować samochód z zagranicy?

Powinien zostać zarejestrowany przez osobę, która faktycznie sprowadziła auto do Polski. Jeśli wszystko odbywa się przez pośrednika (komis, warsztat, giełda samochodowa), samochód powinien być zarejestrowany od razu i mieć ważne ubezpieczenie OC. Jeśli decydujesz się na samodzielne sprowadzenie auta, wówczas to na twoich barkach spoczywać będą wszystkie formalności. W pierwszej kolejności musisz oddać dokumenty od auta do tłumaczenia. Dokumenty sporządzone w obcym języku są dołączane do wniosku o rejestrację wraz z ich tłumaczeniem na język polski. Są niezbędne przy opłacaniu akcyzy. Następnie potrzebny będzie przegląd techniczny. Nawet jeśli w dokumentach widnieje adnotacja, że auto przeszło badane, urzędnicy nie zawsze są skorzy do uznania zagranicznych przeglądów. Jeszcze zanim przystąpisz do złożenia wniosku o rejestracje, konieczne jest opłacenie akcyzy. W tym celu musisz wypełnić stosowną deklarację, do której załączysz umowę sprzedaży, dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Na opłatę masz 30 dni od dnia sprowadzenia auta do kraju. Dopiero na końcu składasz wniosek o rejestrację w wydziale komunikacji odpowiednim dla twojego miejsca zamieszkania. Więcej szczegółów o tym, jak zarejestrować samochód wskazuje poradnik www.Motoego.pl.

Sprowadzanie auta z zagranicy – o czym pamiętać?

Przede wszystkim trzeba się zastanowić nad sposobem jego przewiezienia, a są tylko dwa. Można to zadanie powierzyć pośrednikowi lub zrobić to samemu, korzystając z lawety lub wrócić na tzw. kołach. Laweta będzie niezbędna w sytuacji, jeśli auto nie ma tablic rejestracyjnych. Jeżeli pojazd nie jest ubezpieczony, wówczas trzeba wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie obowiązujące przez 30 dni. Zanim sprowadzisz dany samochód, koniecznie sprawdź wcześniej, czy nie został skradziony. Można to zrobić, sprawdzając numer VIN i korzystając ze specjalnych rejestrów. Przed wyjazdem do Polski z nowym samochodem zadbaj o wszystkie dokumenty pojazdu. Szczególnie sprawdź umowę zawieraną ze sprzedawcą, czy zawarte są w niej wszystkie najważniejsze zapisy. Wszystko to będzie potrzebne podczas rejestracji. Niech ktoś pojedzie z tobą. Lepiej mieć obok kogoś zaufanego kto pomoże nie tylko przetransportować auto, ale wesprze cię podczas zakupu, w przypadku pewnych wątpliwości lub zastrzeżeń będzie służyć radą i kto pomoże ci we wszystkich formalnościach, jakie na ciebie czekają.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij