Jaki kamper na początek? Kupujemy, wynajmujemy pierwszy kamper
Zanim kupisz swój pierwszy kamper, wybierz się na urlop z kimś, kto już go ma lub po prostu go wypożycz. To bardzo ważne, ponieważ być może lepszą opcją okaże się dla ciebie przyczepa kempingowa, więc szkoda, żebyś zmarnował pieniądze… A o czym pamiętać wypożyczając i kupując kampera? Na co warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy.
Wypożyczenie kampera – o czym pamiętać?
Przede wszystkim musisz wiedzieć, że kamper (do 3.5 tony) może wypożyczyć osoba, która posiada prawo jazdy kategorii B oraz ukończyła 25 lub 26 lat (ograniczenie wiekowe związane jest z ubezpieczeniem „rental”). Zanim wybierzesz się do wypożyczalni zadaj sobie też kilka podstawowych pytań, które pomogą ci w wyborze odpowiedniego pojazdu. Po pierwsze, na jak długo chcesz go wynająć? Ile miejsc do spania potrzebujesz? Czy będziesz jeździć tylko po Polsce? I jakie dodatkowe wyposażenie będzie ci potrzebne? Wybierając się do wypożyczalni, musisz również pamiętać, że cena wynajmu uzależniona jest od sezonu. Im większe zainteresowanie, tym droższe pojazdy.
Jak kupić pierwszy kamper?
Przede wszystkim jeśli nie chcesz wydawać majątku, pomyśl o używanym modelu. Zadbane kampery przejrzysz na Sprzedajemy, gdzie znajduje się mnóstwo ogłoszeń o sprzedaży i wynajmie takich pojazdów. Sprawny i dobrze wyposażony kamper możesz kupić już za 40-50 tysięcy złotych. Oczywiście w ogłoszeniach znajdziesz też takie za 10 tysięcy i mniej, jednak w ich przypadku sporo będziesz musiał zainwestować w naprawę. A o czym pamiętać, kupując kamper? Jak wybrać odpowiedni model i na jakie wartości zwrócić uwagę?
Niezwykle ważny jest stan techniczny takich pojazdów. Jeśli w kamperze czuć wilgoć, widać choć niewielką pleśń lub grzyby, lepiej zrezygnuj z zakupu. Wilgoć zwykle oznacza nieszczelną zabudowę, co może generować duże dodatkowe koszty. Wybierz również model znanej marki, dzięki czemu zaoszczędzisz w przyszłości na znalezieniu ewentualnych części zamiennych. Jeśli zastanawiasz się nad nieco starszym pojazdem, wybierz ten z jak największa liczbą biegów i jak największym silnikiem, co ułatwi ci m.in., jazdę po górach. Bardzo ważne jest również dokładne sprawdzenie w dokumentach masy własnej i DMC kampera.
Popularne rodzaje kamperów
Nie bez znaczenia pozostaje również wybór odpowiedniego rodzaju kampera. W sprzedaży możesz znaleźć te z zabudową typu kampervan, podwoziem półintegralnym lub w pełni integralnym. Te pierwsze są zdecydowanie najłatwiejsze w remontach, jednak zwykle nie posiadają toalety ani prysznica. Sprawdzą się zatem, gdy zamierzasz jeździć kamperem tylko na krótkie wypady za miasto.
Półintegra to kamper w pełni funkcjonalny, który świetnie sprawdzi się podczas dłuższych wyjazdów. W sprzedaży można znaleźć zarówno takie pojazdy przeznaczone dla dwóch osób, jak i dla 5-osobowej rodziny. Ich cechą charakterystyczną jest to, że strefa mieszkalna jest częściowo zintegrowana z szoferką. Te pojazdy są też nieco niższe niż kampery w pełni integralne.
Ostatni z wymienionych rodzajów to kampery, w których zabudowa połączona jest z szoferką. Zwykle są bardzo przestronne i luksusowe. Takie pojazdy dają zdecydowanie największą możliwość wprowadzenia autorskich rozwiązań w strefie mieszkalnej.