Zwiedzamy Wschód – jak poznać sekrety wschodniej Polski?
Planując wakacje w Polsce, zwykle decydujemy się na urlop nad morzem albo górską wyprawę w Tatry czy Sudety. Innym często obieranym kierunkiem podróży są duże miasta, takie jak Warszawa czy Kraków. Często jednak zapominamy, jak wiele tajemnic kryje się na Wschodzie – to wciąż nieodkryty region, który ma ciekawą historię i może poszczycić się imponującymi krajobrazami. Co warto zwiedzić, żeby lepiej poznać uroki polskiego Wschodu?
Magiczne Podlasie
Latem większość z nas ciągnie na łono natury. Nie ma pod tym względem piękniejszego regionu w Polsce niż Podlasie z ogromnymi terenami leśnymi.
Podlaskie to najbardziej wysunięte na północny-wschód województwo. Największe miasta w okolicy to Białystok (300 tysięcy mieszkańców) oraz Łomża i Suwałki (65-70 tysięcy mieszkańców).
Głównym atutem regionu jest przyroda i zapierające dech w piersi widoki. Tu tutaj mieści się unikalna na skalę światową Puszcza Białowieska.
Podlasie specjalizuje się w turystyce.
Nie zabraknie tutaj rozrywek dla uwielbiających bliskość natury i aktywny wypoczynek. Miłośnikom sportów wodnych spodoba się spływ Rospudą albo Kanałem Augustowskim. Jeśli lubimy piesze wycieczki, warto zafundować sobie wędrówkę Szlakiem Prawosławnych Świątyń, odwiedzić synagogę w Tykocinie czy Muzeum Ikon w Supraślu, które pozwolą nam poczuć specyficzną atmosferę niezwykłego polskiego Wschodu.
Będąc na Podlasiu, warto również skosztować lokalnych specjałów. Kuchnia tego regionu nadal pozostaje pod silnymi wpływami litewskimi: zjemy tutaj smaczny sękacz, wiejskie chleby i sery, babę ziemniaczaną czy kartacze.
Niezwykłe województwo lubelskie
Wybierając się na Lubelszczyznę, zafundujemy sobie pobyt na styku kultur Zachodu i Wschodu. W tym rejonie odnajdziemy tradycje katolickie, żydowskie, prawosławne, a nawet ormiańskie czy tatarskie. Województwo lubelskie oferuje nam autentyczną różnorodność i wielokulturowość.
Najważniejszym miastem jest bez wątpienia Lublin, choć w tym regionie nie brakuje innych, mniejszych miasteczek, które zachwycają klimatem i niepowtarzalnością: Zamość z zabytkowym rynkiem, Chełm z jedynymi w skali europejskiej kredowymi podziemiami, pałac w Kozłówce, Kazimierz Dolny z uroczymi kamieniczkami i świątyniami.
Turystyka i urlop na Lubelszczyźnie to też kontakt z niezwykłą przyrodą, chronioną w wielu parkach narodowych. Odwiedzając to wschodnie województwo, koniecznie zwróćmy uwagę na torfowiska na Polesiu, bory Roztocza, imponujące Pobuże.
Jak lepiej poznać wschodnie tradycje, odwiedzając Lubelszczyznę? Przez kuchnię! Lubelskie słynie z pierogów: nie tylko ruskich, ale też z kaszą, z grzybami, z kapustą. Będąc w Kazimierzu Dolnym, koniecznie spróbujmy słynnych Kogutów Kazimierskich – pieczywa, które kupimy tylko tutaj!
Nieodkryte Podkarpacie
Wyjątkowo atrakcyjnym regionem, jeśli chodzi o Wschód, jest również Podkarpacie. Jeśli lubimy górskie krajobrazy, a jesteśmy ciekawi wschodnich tradycji, koniecznie powinniśmy się wybrać w te okolice. Podkarpacie graniczy z Ukrainą i Słowacją – panujące tutaj zwyczaje czerpią garściami zza wschodniej granicy.
Czymś, czemu warto się przyjrzeć, będąc na Podkarpaciu, są budowle sakralne, łączące w sobie styl łaciński i bizantyjski – dowód na ogromną różnorodność kulturową i religijną regionu.
Obowiązkowym punktem wycieczki na Podkarpacie jest wędrówka wiodącym przez prawie 200 miejscowości szlakiem drewnianych świątyń, dworów i pałaców. Perełkami architektury, którymi może pochwalić się Podkarpacie, są zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie oraz renesansowe zamki w Krasiczynie i Baranowie Sandomierskim.