Kuchnia polska czy azjatycka – o wpływie diety na nasz organizm
Nie od dziś wiadomo, jak dużą rolę w zachowaniu zdrowia ma odpowiednio zbilansowana dieta. Przyjrzyjmy się więc niezwykłym właściwościom coraz popularniejszej kuchni azjatyckiej i porównajmy ją z naszą rodzimą kuchnią polską.
CHARAKTERYSTYKA KUCHNI AZJATYCKIEJ
Uważana za jedną z najzdrowszych na świecie, kuchnia azjatycka charakteryzuje się zdecydowaną dominacją warzyw, owoców morza i świeżych ryb. To właśnie dzięki tym składnikom posiłków Azjaci są najszczuplejszą nacją na świecie. Dodatkowo żyją zdecydowanie najdłużej.
Za podstawowy składnik azjatyckiej kuchni uważany jest ryż (składnik sushi) i soja (składnik tofu i pasty miso). Jest całkowicie różna od naszej rodzimej kuchni.
Mięso można w niej spotkać od święta, a kiedy już się pojawia, jest to najczęściej wołowina, a nie jak w przypadku kuchni polskiej – tłusta i kaloryczna wieprzowina. Ciekawostką może być fakt, iż najlepsza wołowina pochodzi od krów, które są masowane i pojone piwem!
To najsmaczniejsza wołowina na świecie, kruchutka i z równomiernie przywartym tłuszczem wygląda w pierwszym momencie niczym marmur. Wyróżnia się również ceną – niestety, nie każdy może sobie na nią pozwolić.
Dania azjatyckie nie mogą istnieć bez charakterystycznego kleistego, białego ryżu, tofu, glonów i japońskich grzybków, które nie przypominają w niczym naszych polskich.
NAJWAŻNIEJSZE AZJATYCKIE PRZYPRAWY
Kuchnia azjatycka nie ma racji bytu bez podstawowych przypraw. Są nimi:
– sake – to wino wytwarzane z ryżu, dodawane niemal do każdej potrawy,
– sojowe sosy – z soi i pszenicy, a także z samej soi (tamari),
– mirin – to ryżowe wino o słodkim smaku, nie nadaje się do picia w przeciwieństwie do sake,
– miso – to sfermentowana pasta, składająca się z soi i słodu ryżowego, jęczmiennego lub pszenicznego,
– sansho – japoński pieprz,
– ocet ryżowy,
– olej sezamowy,
– wasabi – zielony chrzan,
W polskich sklepach z żywnością orientalną, a nawet w super marketach, czy lepszych sklepach spożywczych bez problemu kupimy wszystkie te przyprawy. Jedyną trudność możemy mieć z azjatyckim ryżem, a zamiast sake możemy użyć po prostu wytrawnego białego wina.
„CZYSTOŚĆ” AZJATYCKIEJ KUCHNI – ZDROWOTNE WŁAŚCIWOŚCI
Przez „czystość” każdy Azjata rozumie podkreślanie naturalnego smaku produktów, a osiągnąć można to wyłącznie poprzez serwowanie produktów nieprzetworzonych.
Azjaci najczęściej spożywają je pod surową postacią, a jeżeli już decydują się coś ugotować, robią to bardzo krótko lub po prostu grillują. Wszystkie składniki muszą być świeże, ponieważ dodaje się do nich bardzo mało przypraw.
Warzywa zawsze są półtwarde, dzięki czemu zachowują one praktycznie wszystkie swoje bezcenne minerały i witaminy. Azjaci spożywają też bardzo dużo kiszonek z kapusty pekińskiej, białej rzepy, marchwi i cebuli.
Są one źródłem żywych kultur bakterii, które zwiększają odporność i wspomagają pracę układu pokarmowego. W kuchni azjatyckiej nie ma sosów, które „sklejają” i wiążą składniki, jak ma to miejsce w kuchni polskiej.
Wszystkie potrawy podawane są w osobnych naczyniach, natomiast jednogarnkowe potrawy przygotowuje się zgodnie z zasadą „czystości” tak, by każdy składnik był widoczny, a razem tworzyły piękną, kolorową mozaikę.
Azjaci korzystają z małej ilości zwierzęcego tłuszczu, w przeciwieństwie do Polaków. Dlatego też ich kuchnia jest lekkostrawna, a przede wszystkim niskokaloryczna.
POLAK A AZJATA
Niezwykle rozwijająca się turystyka i urlop, na który tak czekamy, umożliwiają nam przyglądnięcie się Azjatom z bliska. Niezwykle rzadko spotkamy kogoś z otyłością, a nawet lekką nadwagą. Szacuje się, że jedynie trzy procenty Japonek cierpi na nadwagę, a średnia wieku życia kobiet w Azji to aż 86 lat!
W przypadku mężczyzn to 79 lat. U Polaków sytuacja wygląda dużo gorzej. Polka żyje 6 lat krócej, Polak aż 8 lat. Azjaci również dużo rzadziej chorują na choroby układy krążenia czy serca.
Kuchnia polska czy azjatycka? Odpowiedź jest chyba oczywista.