Weekend w górach – pomysły na aktywny wypoczynek
Chyba nie ulega wątpliwości, że polskie góry są przepiękne. Z roku na rok wciąż przybywa nowych miłośników wspinaczek, a góry są wręcz przepełnione turystami. Nic zresztą dziwnego. Wspaniałe widoki, a także odrobina dawki adrenaliny potrafią uzależnić.
WYPOCZYNEK W GÓRACH
Turystyka i urlop to niemal synonimy. Choć przez cały rok ludzie decydują się na wyjazdy w góry, to jednak najwięcej chętnych można znaleźć w okresie wakacyjnym, gdy dzieci oraz dorośli mają trochę więcej wolnego czasu. Drugim okresem, gdy występuje wzmożony ruch (w szczególności na różnorakich stokach) są ferie zimowe.
Często jednak ludzie stają przed problemem wyjazdu z dzieckiem. Wielu rodziców obawia się wziąć podopiecznego w góry, ponieważ jest to w pewnym sensie niebezpieczne. Dzieci są czasem nierozważne, a w górach wystarczy sekunda nieuwagi i katastrofa gotowa. Tak jednak nie musi być, trzeba tylko wybierać trasy z głową.
SZLAKI DLA DZIECI
Chyba najpopularniejszą, łatwą i dostępną trasą zarówno dla małych dzieci, jak i starszych osób jest szlak na Morskie Oko. Trzeba jedynie wziąć pod uwagę, że jest dość długi i niektórzy mogą nie dać rady tam wejść. Choć oczywiście można zdecydować się na bryczkę lub wypożyczenie rowerów.
Oczywiście nie trzeba tylko i wyłącznie udawać się w Tatry. Jak wiadomo, są to najwyższe góry w Polsce, więc jest bardzo mało łagodnych tras. Beskidy, Karkonosze, Sudety oraz Góry Świętokrzyskie oferują tak samo niesamowite doznania, a szlaki z pewnością będą bardziej dostosowane do dzieci.
By znaleźć odpowiednią, wystarczy wejść na mapę gór polskich (nawet w Internecie) i odszukać (z reguły trudność trasy jest zaznaczona odpowiednim kolorem).
DLACZEGO WARTO WYPOCZYWAĆ W GÓRACH?
Turystyka i urlop w górach niosą ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim, kiedy człowiek znajdzie się powyżej 1000 m n.p.m. organizm produkuje znacznie więcej czerwonych krwinek, które przyspieszają transport tlenu i składników odżywczych. Dodatkowo poprawia się samopoczucie oraz kondycja.
Góry działają kojąco na organizm, ponieważ go dotleniają, wyciszają oraz odstresowują. Wspinaczka na trudniejszym szlaku wymaga skupienia. Jest to idealna metoda na całkowite zapomnienie o wszystkich problemach oraz sprawach dnia codziennego.
Dla osób, które lubią aktywny wypoczynek, dobrym pomysłem może okazać się trekking. Regularne wędrówki wpływają na poprawę kondycji oraz wytrzymałości organizmu.
Wędrówka po górach stanowi nie tylko wyzwanie dla ciała, ale jest również doskonałym sposobem na sprawdzenie umiejętności organizacyjnych oraz radzenia sobie w niecodziennych sytuacjach. Podczas kontaktu z naturą oraz zmiennymi warunkami atmosferycznymi można lepiej poznać swoje słabości i zalety.
Można się dowiedzieć, czy potrafi się zachować spokój w stresujących sytuacjach (na przykład kiedy niespodziewanie nadciągnie burza).
Choć może się to wydać dziwne, to trekking jest wzajemnym sprawdzianem partnerów w związku. Wspólny wyjazd w góry w trudnym otoczeniu może pokazać “prawdziwą naturę” towarzysza bądź towarzyszki. Mogą oni bowiem mieć tendencje do narzekania, albo być opiekuńczym oraz zaradnym.
Wielu ludzi, którzy raz spróbowali wspinaczki w górach, wracają na szlak regularnie. Twierdzą nawet, że są uzależnieni od adrenaliny, którą wywołuje trekking, a także od widoków oraz górskiego klimatu. Każde jedne zdobycie szczytu staje się wyzwaniem ambicjonalnym i nie daje spokoju, dopóki się go nie osiągnie.
Wszyscy, którzy dobrze się czują na górskich ścieżkach pragną zdobywać następne szczyty, wchodzić coraz wyżej i pokonywać granice swoich możliwości.