Toruń – romantyczny weekend we dwoje
Toruń jest drugim po Krakowie niepowtarzalnym, największym średniowiecznym zespołem architektonicznym. Odwiedzającym kojarzy się głównie z Mikołajem Kopernikiem i piernikami. Jednakże Toruń ma do zaoferowania wiele więcej. Poznaj naszą propozycję na spędzenie romantycznego weekendu w Toruniu.
1. Żywe Muzeum Piernika
Toruńskie pierniki od wieków zachwycają turystów. Muzeum to pierwsze interaktywne miejsce w Europie, podczas zwiedzania którego, odwiedzający odbywają dwie podróże w czasie: do średniowiecza i okresu zarządzanego przez rodzeństwo Rabiańskich. Jedną z głównych atrakcji jest możliwość własnoręcznego wykonania, wypieczenia i udekorowania lukrem własnego piernika. Inne atrakcje to oryginalne maszyny służące do wypiekania pierników, zabytkowy piec czy woskowa kolekcja form. W pobliżu muzeum na Bulwarze Filadelfijskim mieści się nowoczesny Hotel Copernicus, który świetnie komponuje się z architekturą Starego Miasta
2.Starówka
Idealne miejsce na po południowy czy wieczorny, romantyczny spacer we dwoje. Niespotykany klimat kolorowych uliczek, kamienic, romantycznych zaułków czy też urokliwych zakamarków.
3. Krzywa Wieża
Średniowieczna piętnastometrowa miejska baszta obronna, której nazwa powstała dzięki istotnemu odchyleniu od pionu. Jest częścią kompleksu murów obronnych.
4. Pomnik Mikołaja Kopernika
Obowiązkowy punkt, którego nie może zabraknąć na liście każdego odwiedzającego Toruń gościa. Pomnik został postawiony w 1853 roku. Jego autorem był Christian Friedrich Tieck. Obiekt znajduje się na Rynku Staromiejskim
5. Ratusz Staromiejski
Świecka budowla w stylu gotyckim, która znajduje się na Rynku Staromiejskim. Jedna z najznakomitszych budowli średniowiecznej architektury mieszczańskiej. Z ciekawostek w latach 1602-1605 na drugim piętrze mieścił się arsenał oraz biblioteka która spłonęła 100 lat później.
6. Teatr Baj Pomorski
Pierwszy Teatr lalkowy który istnieje od 1946 roku w Toruniu, został założony przez Irenę Pikiel-Samorewiczową, założycielkę również Teatru Pleciuga w Szczecinie. Teatr uznany jest za serce artystyczne Torunia. Teatr zaprasza na przedstawienia zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.
7. Dom Mikołaja Kopernika
Wyjątkowe Muzeum poświęcone polskiemu astronomowi, znajdujące się w dwu kamienicach. Dom Mikołaja Kopernika to świetny „eksponat” , który przybliża nam w pewien sposób umysłowość, materialne dziedzictwo kulturowe i codzienne życie zamożnego toruńskiego kupiectwa.
8. Obserwatorium Astronomiczne UMK
Największy obiekt astronomii obserwacyjnej położony w Polsce. W obserwatorium można zobaczyć m.in. największy w Polsce teleskop, teleskop Schmidta-Cassegraina, a także historyczny astrograf Drapera. Ważna informacja dla osób chcących zwiedzić Obserwatorium: Zgłoszenia zwiedzania obiektu należy przesłać emailem, co najmniej dwa dni przed wybranym dniem zwiedzania.
9. Planetarium im. Wł. Dziewulskiego
Centrum wizualizacji kosmosu. Stanowi technologicznie najbardziej zaawansowany obiekt tego typu w Polsce. Dzięki niepowtarzalnej architekturze, zaliczane jest do najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych miejsc toruńskiej starówki. Obiekt istnieje od 1994 roku.
10. Twierdza Toruń
Dziewiętnastowieczna pruska twierdza fortowa będąca zabytkiem techniki wojennej, składająca się z wielu fortów. Powstała po wojnie prusko- francuskiej.
Gdzie warto zatrzymać się podczas pobytu w Toruniu?
W mieście znajduje się wiele hoteli, prywatnych kwater czy pensjonatów, w których możemy się zatrzymać. Hotelami wartymi uwagi są Hotel Bulwar, 1231 Hotel czy Copernicus Toruń Hotel, z którego okien rozlega się widok na Stare Miasto i most Piłsudskiego. W każdym z tych hoteli można skorzystać z szerokiej oferty hotelowego Spa czy Restauracji serwujących smakowite i niepowtarzalne dania.