BHP w czasie rejsu. O czym należy pamiętać decydując się na czarter jachtu?
Jak wiadomo rejs jachtem wymaga znajomości przepisów BHP. Jest tak nie tylko w Polsce, ale na wszystkich morskich akwenach. Zatem decydując się na czarter jachtów w Chorwacji i Grecji powinieneś wiedzieć jakich zasad musisz bezwzględnie przestrzegać.
Po pierwsze: wyposażenie własne i wyposażenie jachtu
Każdy, kto wybiera się na jacht i cierpi na przewlekłą chorobę powinien poinformować o tym sternika, a także zabrać ze sobą niezbędne leki. Na jachtach dostępne są apteczki, jednak tylko z niezbędnym, podstawowym wyposażeniem. Oczywiście przed rejsem trzeba sprawdzić czy apteczka rzeczywiście się tam znajduje. Należy również sprawdzić czy łączność radiowa działa prawidłowo. Ważne jest również wyposażenie jachtu w kapoki dla wszystkich członków załogi, koło ratunkowe, a nawet ponton. Każdy członek załogi musi być również wyposażony w odpowiednie, antypoślizgowe obuwie z białą podeszwą, która nie niszczy pokładu.
Po drugie: podstawowe szkolenie żeglarskie załogi przez sternika
Nie posiadając odpowiedniego patentu sternika morskiego, należy skorzystać z usług profesjonalnej załogi. Oczywiście wynajęcie skippera to dodatkowy koszt. Jednak można tu połączyć przyjemne z pożytecznym i zdecydować się na rejs stażowy, gdzie przy okazji można wyrobić godziny niezbędne do zdobycia patentu. Jeśli nie mamy zamiaru zdobywać uprawnień to obecność wśród załogi osoby z uprawnieniami jest także konieczna. Oczywiście sternik musi odrobinę podszkolić załogę, aby wiedziała, jak zarzucić kotwicę, czy jak używać radiotelefonu w razie, gdyby potrzebna była pomoc służb ratowniczych bądź odczytywać kierunki na podstawie wskaźników.
Po trzecie: bezpieczne korzystanie z elektryczności, a także toalety
Istotną kwestię stanowi korzystanie z elektryczności na jachcie. Należy pamiętać, by w przypadku korzystania z niskonapięciowego systemu 12 V, a także przetwornicy nie przekraczać zalecanych norm, gdyż zbyt duże napięcie może spowodować pożar. Trzeba w razie czego wiedzieć, że pożar w takim przypadku gasi się za pomocą gaśnicy śniegowej lub proszkowej, a takowa również powinna być na wyposażeniu. Ważną kwestię stanowi również korzystanie z toalety z blokowaniem zaworu odprowadzania nieczystości w miejscach, gdzie jest to niedozwolone, np. blisko mariny. Można bowiem zapłacić bardzo wysoką karę sięgającą kilku tysięcy euro. Nieczystości do morza można odprowadzać w określonej przepisami odległości. Rozdrobnione i zdezynfekowane według międzynarodowych przepisów można upłynniać 4 mile morskie od brzegu, a te nierozdrobnione 12 mil morskich od lądu. Oczywiście coraz częściej porty wyposażone są w instalacje do odbioru i neutralizacji ścieków i choć to wycieczkowce najbardziej zanieczyszczają morza, to jeśli istnieje taka możliwość, to warto z niej skorzystać. Przestrzeganie tych zasad jest absolutnie niezbędne, wszak wszyscy kąpiemy się w Morzu, a nierzadko atrakcją rejsów jest również nurkowanie.
To najważniejsze kwestie dotyczące BHP na jachtach i warto o nich pamiętać. Dzięki temu wakacje na wodzie u wybrzeży Chorwacji i Grecji mogą być bezpieczną i niezapomnianą przygodą.