BHP w czasie rejsu. O czym należy pamiętać decydując się na czarter jachtu

BHP w czasie rejsu. O czym należy pamiętać decydując się na czarter jachtu?

Jak wiadomo rejs jachtem wymaga znajomości przepisów BHP. Jest tak nie tylko w Polsce, ale na wszystkich morskich akwenach. Zatem decydując się na czarter jachtów w Chorwacji i Grecji powinieneś wiedzieć jakich zasad musisz bezwzględnie przestrzegać. 

Po pierwsze: wyposażenie własne i wyposażenie jachtu 

Każdy, kto wybiera się na jacht i cierpi na przewlekłą chorobę powinien poinformować o tym sternika, a także zabrać ze sobą niezbędne leki. Na jachtach dostępne są apteczki, jednak tylko z niezbędnym, podstawowym wyposażeniem. Oczywiście przed rejsem trzeba sprawdzić czy apteczka rzeczywiście się tam znajduje. Należy również sprawdzić czy łączność radiowa działa prawidłowo. Ważne jest również wyposażenie jachtu w kapoki dla wszystkich członków załogi, koło ratunkowe, a nawet ponton. Każdy członek załogi musi być również wyposażony w odpowiednie, antypoślizgowe obuwie z białą podeszwą, która nie niszczy pokładu.      

Po drugie: podstawowe szkolenie żeglarskie załogi przez sternika 

Nie posiadając odpowiedniego patentu sternika morskiego, należy skorzystać z usług profesjonalnej załogi. Oczywiście wynajęcie skippera to dodatkowy koszt. Jednak można tu połączyć przyjemne z pożytecznym i zdecydować się na rejs stażowy, gdzie przy okazji można wyrobić godziny niezbędne do zdobycia patentu. Jeśli nie mamy zamiaru zdobywać uprawnień to obecność wśród załogi osoby z uprawnieniami jest także konieczna. Oczywiście sternik musi odrobinę podszkolić załogę, aby wiedziała, jak zarzucić kotwicę, czy jak używać radiotelefonu w razie, gdyby potrzebna była pomoc służb ratowniczych bądź odczytywać kierunki na podstawie wskaźników.    

Po trzecie: bezpieczne korzystanie z elektryczności, a także toalety 

Istotną kwestię stanowi korzystanie z elektryczności na jachcie. Należy pamiętać, by w przypadku korzystania z niskonapięciowego systemu 12 V, a także przetwornicy nie przekraczać zalecanych norm, gdyż zbyt duże napięcie może spowodować pożar. Trzeba w razie czego wiedzieć, że pożar w takim przypadku gasi się za pomocą gaśnicy śniegowej lub proszkowej, a takowa również powinna być na wyposażeniu. Ważną kwestię stanowi również korzystanie z toalety z blokowaniem zaworu odprowadzania nieczystości w miejscach, gdzie jest to niedozwolone, np. blisko mariny. Można bowiem zapłacić bardzo wysoką karę sięgającą kilku tysięcy euro. Nieczystości do morza można odprowadzać w określonej przepisami odległości. Rozdrobnione i zdezynfekowane według międzynarodowych przepisów można upłynniać 4 mile morskie od brzegu, a te nierozdrobnione 12 mil morskich od lądu. Oczywiście coraz częściej porty wyposażone są w instalacje do odbioru i neutralizacji ścieków i choć to wycieczkowce najbardziej zanieczyszczają morza, to jeśli istnieje taka możliwość, to warto z niej skorzystać. Przestrzeganie tych zasad jest absolutnie niezbędne, wszak wszyscy kąpiemy się w Morzu, a nierzadko atrakcją rejsów jest również nurkowanie. 

To najważniejsze kwestie dotyczące BHP na jachtach i warto o nich pamiętać. Dzięki temu wakacje na wodzie u wybrzeży Chorwacji i Grecji mogą być bezpieczną i niezapomnianą przygodą.     

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij