Czy globalizacja wpływa na turystykę?

Obecnie wiele osób coraz chętniej podróżuje. Jest to możliwe, ponieważ obecnie posiadamy bardzo szybkie środki transportu. Ponadto wiele granic jest otwartych, a lądy na ziemi praktycznie nie kryją przed ludźmi żadnych tajemnic. Turystyka bardzo prężenie się rozwija, z kolei jest to możliwe ze względu między innymi na globalizację. Zatem w jaki sposób globalizacja wpływa na turystykę?

Powszechna globalizacja

W dzisiejszych czasach możemy bardzo szybko podróżować. Jest to możliwe między innymi dzięki nowoczesnym środkom transportu, które dowiozą nas w wybrane miejsce bardzo szybko. Popularne także są samoloty, dzięki którym również możemy latać z jednego kontynentu na drugi.

Kilka wieków temu ludzie, którzy chcieli podróżować musieli pokonywać wiele kilometrów pieszo lub też za pomocą koni. Aut oraz samolotów jeszcze nie było, jedynie popularnością cieszyła się kolej parowa, która niestety nie dowiozła nas w bardzo krótkim czasie w wybrane miejsce.

Warto pamiętać, iż obecnie na skutek globalizacji możemy odwiedzić bardzo wiele interesujących miejsc na świecie i podróż nie zajmie nam kilka lat. Dostępność wielu szybkich środków transportu sprawia, iż ludzie podróżując odwiedzają miejsca, które nie były tak popularne wśród turystów. Tym samym mogą wyrządzić wiele szkody.

Coraz bardziej rozwinięta turystyka

Turystyka staje się coraz bardziej rozwinięta. Obecnie otwarte granice oraz dostępność szybkich środków transportu sprawia, iż bez problemu możemy przemieszczać się z jednego na drugi koniec kontynentu. Aktualnie wzrasta także nieustannie liczba biur podróży, które oferują swoim klientom przeróżne wycieczki, nawet do tych najbardziej egzotycznych miejsc.

Choć turystyka głównie na skutek globalizacji prężnie się rozwija, nie wpływa to dobrze na wiele części świata. W dzisiejszych czasach jak już wcześniej wspomniano ludzie odwiedzają wiele miejsc, do których wcześniej nikt nie miał praktycznie dostępu.

To może zmienić zwyczaje oraz przyzwyczajenia rdzennych mieszkańców wielu terenów. Zatem dlaczego globalizacja może negatywnie wpłynąć na turystykę?

Negatywny wpływ globalizacji na turystykę

Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, iż na świecie istnieją jeszcze miejsca, gdzie spotkamy ludzi, którzy nie znają do końca cywilizacji. Ich świat się nie rozwija, nie ulegają najnowszym trendom ani nie znają podstawowych wynalazków techniki, z których my korzystamy już od kilkuset lat.

Stopniowo za sprawą między innymi turystów do tej grupy osób dociera cywilizacja. Nieustanna globalizacja prowadzi do zacierania się granic pomiędzy tradycją a nowoczesnością.

Osoby nie znające najnowszych zdobyczy cywilizacji i dopiero je poznając zdają sobie sprawę z tego, jak łatwo można żyć. Tym samym często wybierają inne, zdecydowanie łatwiejsze życie.

Często zdarza się tak, iż pewne miejsca są systematycznie odwiedzane przez turystów i wielu tamtejszych mieszkańców decyduje się nawet na upiększenie lub też całkowitą zmianę swoich obrzędów, tylko dlatego aby przypodobać się turystom.

Wielu z nich żyje właśnie z turystyki i zrobi bardzo wiele, aby móc zarobić na turystach. Jednak należy mieć świadomość, iż ma to negatywny wpływ na ich kulturę oraz religię, ponieważ tradycje, które były przekazywane z pokolenia na pokolenie stopniowo zanikają. Przykładowo w Andach stawia się tylko na jeden aspekt obrzędu. Turystów przyciągają obrzędy związane ze spalaniem liści koki, ponieważ podczas tych spotkań mogą sami przekonać się o mocy tego narkotyku, co spłyca wartość obrzędu.

Należy mieć świadomość, iż w ostatnich dziesięcioleciach globalizacja miała bardzo ogromny wpływ na turystykę. To właśnie na skutek niej wiele rdzennych plemion, które od wielu wieków kontynuowały odpowiednie tradycje zmienia swoje przyzwyczajenia aby tylko i wyłącznie zadowolić turystów i mieć z tego jak największy zysk. Warto pamiętać, iż tym samym ich tradycje kulturowe mogą za pewien czas zaniknąć.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij