Czym jest VPN

Czym jest VPN?

Usługa VPN obiecuje bezpieczne i anonimowe korzystanie z sieci, dzięki czemu zyskuje coraz większe grono zwolenników. Czy można wierzyć w te obietnice? Czy w istocie zapewnia pełną prywatność? Co kryje się za tym zagadkowym skrótem? Zapoznaj się z poniższym artykułem i zobacz jak działa Wirtualna Sieć Prywatna.

Co to jest VPN?

VPN – Wirtualna Sieć Prywatna (Virtual Private Network) – to usługa szyfrująca dane przesyłane przez Internet, w celu ochrony tożsamości użytkownika.

Nazwa odnosi się do słów:

 • prywatna, gdyż zapewnia anonimowość i blokuje dostęp osób niepowołanych
 • wirtualna, gdyż nie istnieje fizycznie i nie jest połączona przewodami

Najogólniej rzecz ujmując, usługa VPN sprawia, że Twoja komunikacja online staje się niewidoczna dla osób trzecich. Poprzez przekierowanie połączenia przez specjalne serwery, szyfruje wszelkie dane i ukrywa działania w sieci. Dzięki VPN zyskujesz prywatność oraz bezpieczeństwo przesyłu danych.

Jak działa VPN?

Aby połączyć się z internetem niezbędny jest specjalnie skonfigurowany serwer VPN. Pomiędzy nim a urządzeniem użytkownika (komputer, tablet, smartfon) powstaje zaszyfrowany tunel, służący do bezpiecznego pobierania i przesyłania danych. Dostęp do niego jest ograniczony i zabezpiecza aktywność w sieci.

Twój prawdziwy adres IP staje się niewidoczny, a identyfikacja odbywa się w oparciu o adres IP nadany przez serwer VPN. W ten prosty sposób nikt nie jest w stanie zobaczyć Twoich ruchów w internecie. VPN pozwala łączyć się z setkami zdalnych serwerów zlokalizowanych na całym świecie, całkowicie omijając cenzurę. Stanowi również doskonałe zabezpieczenie przed atakami hakerów.

Jak połączyć się z VPN?

Dobre sieci VPN są bardzo łatwe w obsłudze. Aby uzyskać do nich dostęp wystarczy:

 • pobrać aplikację VPN
 • uzyskać uwierzytelnienie konta
 • połączyć się za pośrednictwem serwera z internetem

Twoja cyfrowa lokalizacja znajduje się się tam, gdzie serwer z którego korzystasz. Twój adres IP zostaje zmieniony i automatycznie otrzymujesz nowy, utożsamiony z adresem dostawcy usług VPN. Inni użytkownicy sieci wiedzą, że zostało nawiązane połączenie z serwerem, natomiast cała reszta informacji jest dla nich niedostępna.

W momencie połączenia się tożsamość w sieci staje się automatycznie chroniona i anonimowa.  Aby poznać skuteczność i mechanizm działania VPN , warto wybrać jeden z rekomendowanych oraz przetestować go dzięki darmowej opcji próbnej.

Czy warto korzystać z VPN?

Odpowiedź może być tylko jedna: oczywiście że TAK. VPN jest najskuteczniejszym narzędziem do zabezpieczania działań online. Zobacz co zyskujesz:

 • prywatność w internecie poprzez zmianę adresu IP
 • pełne bezpieczeństwo podczas aktywności w internecie
 • dostęp do ocenzurowanych treści
 • dostęp do usług ograniczonym zasięgu geograficznym
 • ochronę przed cyberprzestępcami
 • bezpieczne korzystanie z usług Peer-to-peer (np. torrenty)

Usługa VPN jest idealnym zabezpieczeniem dla osób, które często korzystają z publicznych Wi-Fi. Hotspoty w miejscach ogólnie dostępnych, jak np. kawiarnie, lotniska, parkingi czy hotele są dużym zagrożeniem dla wycieku i utraty wrażliwych danych oraz polem dla hakerskich popisów. VPN stanowi również optymalne rozwiązanie dla sieci domowych i firmowych. Pozwala swobodnie i bezpiecznie korzystać z poczty e-mail, bankowości online czy po prostu surfować w sieci.

Czy VPN spowalnia łącze internetowe?

Nie ma co ukrywać – szyfrowanie danych, zwiększenie poziomu zabezpieczeń i lokalizacja serwera mogą wpływać na spowolnienie prędkości połączeń. Głównymi elementami przyczyniającymi się do spadków wydajności pracy są:

 • szybkość połączeń dostawcy usług
 • odległość serwera
 • aktualne obciążenie serwera
 • jakość szyfrowania
 • zastosowany protokół bezpieczeństwa

Tak naprawdę problem odczuwalny jest przy częstym pobieraniu i wysłaniu danych multimedialnych, oglądaniu filmów czy transmisji na żywo. Przy przeglądaniu witryn czy korzystaniu z poczty internetowej nie powinien być w ogóle zauważalny. Jednak by zyskać pewność co do kwestii spowalniania łącza przez VPN, warto sprawdzić jego prędkość za pomocą darmowego narzędzia SpeedTest. Wyniki testu pokażą czarno na białym czy wina rzeczywiście wina leży po stronie usługi.

Jaki VPN warto zakupić?

Zgodnie ze znanym powiedzeniem: „nic nie ma za darmo”, warto wybrać płatną opcję VPN.  Gwarantuje niezawodność działania oraz pełną ochronę prywatności. Ponadto oferuje szeroki wybór lokalizacji serwerów, wysoką prędkość łącza oraz posiada rekomendację innych użytkowników. Bezpłatny dostawca VPN w większości wypadków nie gwarantuje rzeczywistej prywatności, może zdarzyć się, że sprzedaje dane osobowe w celach zarobkowych.

Dodatkowo darmowa usługa bardzo często nakłada miesięczny limit przepustowości sieci, przez co można pobierać tylko określoną ilość danych. Pozostałe parametry również są zdecydowanie słabsze w porównaniu do płatnej opcji. Reasumując: warto zainwestować by cieszyć się pełnym bezpieczeństwem.

Usługa VPN staje się coraz bardziej popularna i zyskuje coraz większe grono odbiorców. Zapewnia bezpieczeństwo danych oraz pełną anonimowość w sieci, zatem korzystają z niej  zarówno osoby prywatne, jak i firmy. A ponieważ życie oraz biznes toczy się głównie w internecie, to niezwykle korzystne rozwiązanie. Jeśli nie chcesz być śledzony i paść ofiarą hakerskich ataków, dołącz do grupy zwolenników VPN. To inwestycja, która na prawdę się opłaca.

 ___

Artykuł przygotował CORE – dystrybutor AVG VPN

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij