Folklor w centrum miasta – ludowe oblicze Warszawy
Warszawa – miasto tętniące życiem, centrum innowacji, biznesu i kultury, pełne wysokich wieżowców. Okazuje się jednak, że stolica ma również zupełnie inne oblicze – tradycyjne, niemal sielskie i pełne żywych kolorów. W Warszawie pojawia się coraz więcej miejsc związanych z kulturą ludową. Zobacz, gdzie w stolicy można obcować z folklorem!
Na spacer folkowym śladem zapraszają specjaliści od podróżowania z sieci AccorHotels, dzięki którym znajdziesz też najlepszy hotel. Warszawa jest pełna lokali serwujących kuchnię polską. Ale co warto zobaczyć w Warszawie, by poznać tradycyjną kuchnię, sztukę i muzykę od najlepszej strony?
Kultura ludowa od kuchni
Kultura ludowa to również smaczna tradycyjna kuchnia. Kiedy obecnie nie trzeba wyjeżdżać, by skosztować dań z różnych zakątków świata, wiele osób zwraca się ku potrawom, które jadało się w domu babci. Do łask wracają pierogi, schabowy z zasmażaną kapustą czy flaki wołowe. Gdzie w Warszawie można skosztować takich rarytasów? Oto kilka lokali serwujących tradycyjne polskie dania:
- Folk Gospoda (ul. Waliców 13) – można tu spróbować, jak smakuje tradycyjny kotlet schabowy, golonka z pieca czy rosół. Jednak nie tylko menu świadczy o niezwykłości restauracji. Wzmianki o gospodzie w tym miejscu pojawiły się już 300 lat temu! Dawna jadłodajnia spłonęła w czasie powstania listopadowego, a jedyne, co z niej zostało, to nadpalony blat ławy z napisem „Folk Gospoda”. Do dziś można podziwiać go w restauracji.
- Zapiecek – to sieć restauracji, której specjalnością są pierogi. Obecnie w Warszawie działa 7 lokali – większość jest zlokalizowana w okolicach Śródmieścia i Starego Miasta. Ze względu na pyszne dania do restauracji często ustawiają się długie kolejki!
- Restauracja Dawne Smaki (ul. Nowy Świat 49) – w menu restauracji można znaleźć takie specjały jak polędwica z dzika, żeberka w sosie śliwkowym, schabowy z kością czy bigos z dziczyzną i grzybami.
Warto wspomnieć również o klubie Wesele, znajdującym się na rogu Żurawiej i Parkingowej. Odbywające się tam imprezy przypominają tradycyjne polskie wesele. Jest więc udawana młoda para, muzyka biesiadna, a podczas imprezy można wziąć udział w licznych weselnych zabawach.
Historyczne spojrzenie na folklor
Miłośnicy kultury ludowej powinni zajrzeć również do warszawskiego Muzeum Etnograficznego. Znajdują się tu eksponaty z całego świata – w muzeum można zobaczyć m.in. rekonstrukcję tradycyjnego koreańskiego domu, wyroby polskich nieprofesjonalnych twórców ludowych czy narzędzia związane z pracą na roli, hodowlą zwierząt i rzemiosłem. Ogromne wrażenie robi zwłaszcza szklany showroom z ludową garderobą z różnych regionów Polski i sąsiadujących krajów. Stroje zaprezentowane na manekinach ustawionych w nowoczesnej, jasno oświetlonej przestrzeni uzupełniają bogate zbiory biżuterii i artefaktów związanych z tradycyjnymi obchodami świąt.
Folklorystyczne aktualności
W Warszawie odbywa się również szereg imprez z kulturą ludową w tle. Warto śledzić m.in. działalność Bemowskiego Centrum Kultury, które regularnie organizuje warsztaty i koncerty pod hasłem „Folkowo Bemowo”. Wielbiciele folkloru z różnych stron świata mogą wybrać się na występ ukraińskiego zespołu „Joryj Kłoc” w klubie Dzik, grupy „Klara Cloud i The Vultures” w Domu Kultury Kadr czy wiosenną edycję Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.
Jeśli chcesz lepiej poznać różne oblicza stolicy, sprawdź hotele Warszawa i ciesz się aktywnym wypoczynkiem!