Folklor w centrum miasta – ludowe oblicze Warszawy

Folklor w centrum miasta – ludowe oblicze Warszawy

Warszawa – miasto tętniące życiem, centrum innowacji, biznesu i kultury, pełne wysokich wieżowców. Okazuje się jednak, że stolica ma również zupełnie inne oblicze – tradycyjne, niemal sielskie i pełne żywych kolorów. W Warszawie pojawia się coraz więcej miejsc związanych z kulturą ludową. Zobacz, gdzie w stolicy można obcować z folklorem!

Na spacer folkowym śladem zapraszają specjaliści od podróżowania z sieci AccorHotels, dzięki którym znajdziesz też najlepszy hotel. Warszawa jest pełna lokali serwujących kuchnię polską. Ale co warto zobaczyć w Warszawie, by poznać tradycyjną kuchnię, sztukę i muzykę od najlepszej strony?

Kultura ludowa od kuchni

Kultura ludowa to również smaczna tradycyjna kuchnia. Kiedy obecnie nie trzeba wyjeżdżać, by skosztować dań z różnych zakątków świata, wiele osób zwraca się ku potrawom, które jadało się w domu babci. Do łask wracają pierogi, schabowy z zasmażaną kapustą czy flaki wołowe. Gdzie w Warszawie można skosztować takich rarytasów? Oto kilka lokali serwujących tradycyjne polskie dania:

  • Folk Gospoda (ul. Waliców 13) – można tu spróbować, jak smakuje tradycyjny kotlet schabowy, golonka z pieca czy rosół. Jednak nie tylko menu świadczy o niezwykłości restauracji. Wzmianki o gospodzie w tym miejscu pojawiły się już 300 lat temu! Dawna jadłodajnia spłonęła w czasie powstania listopadowego, a jedyne, co z niej zostało, to nadpalony blat ławy z napisem „Folk Gospoda”. Do dziś można podziwiać go w restauracji.
  • Zapiecek – to sieć restauracji, której specjalnością są pierogi. Obecnie w Warszawie działa 7 lokali – większość jest zlokalizowana w okolicach Śródmieścia i Starego Miasta. Ze względu na pyszne dania do restauracji często ustawiają się długie kolejki!
  • Restauracja Dawne Smaki (ul. Nowy Świat 49) – w menu restauracji można znaleźć takie specjały jak polędwica z dzika, żeberka w sosie śliwkowym, schabowy z kością czy bigos z dziczyzną i grzybami.

Warto wspomnieć również o klubie Wesele, znajdującym się na rogu Żurawiej i Parkingowej. Odbywające się tam imprezy przypominają tradycyjne polskie wesele. Jest więc udawana młoda para, muzyka biesiadna, a podczas imprezy można wziąć udział w licznych weselnych zabawach.

Historyczne spojrzenie na folklor

Miłośnicy kultury ludowej powinni zajrzeć również do warszawskiego Muzeum Etnograficznego. Znajdują się tu eksponaty z całego świata – w muzeum można zobaczyć m.in. rekonstrukcję tradycyjnego koreańskiego domu, wyroby polskich nieprofesjonalnych twórców ludowych czy narzędzia związane z pracą na roli, hodowlą zwierząt i rzemiosłem. Ogromne wrażenie robi zwłaszcza szklany showroom z ludową garderobą z różnych regionów Polski i sąsiadujących krajów. Stroje zaprezentowane na manekinach ustawionych w nowoczesnej, jasno oświetlonej przestrzeni uzupełniają bogate zbiory biżuterii i artefaktów związanych z tradycyjnymi obchodami świąt.

Folklorystyczne aktualności

W Warszawie odbywa się również szereg imprez z kulturą ludową w tle. Warto śledzić m.in. działalność Bemowskiego Centrum Kultury, które regularnie organizuje warsztaty i koncerty pod hasłem „Folkowo Bemowo”. Wielbiciele folkloru z różnych stron świata mogą wybrać się na występ ukraińskiego zespołu „Joryj Kłoc” w klubie Dzik,  grupy „Klara Cloud i The Vultures” w Domu Kultury Kadr czy wiosenną edycję Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.

Jeśli chcesz lepiej poznać różne oblicza stolicy, sprawdź hotele Warszawa i ciesz się aktywnym wypoczynkiem!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij