Gdzie jechać w góry, aby wypocząć i powędrować?
Góry zapewniają przestrzeń, spokój i widoki, od których nie można oderwać wzroku, nic więc dziwnego, że tak wiele osób wybiera je na weekendowy lub wakacyjny kierunek. A gdzie się wybrać, aby jednocześnie wypocząć i spędzić czas aktywnie, bez presji i tłumów na szlakach? Podpowiadamy.
- Beskidy
Beskidy są chętnie odwiedzane przez Ślązaków, choć nie tylko. Trasy są tu proste, większość jest niewymagających, będą odpowiednie dla rodzin z dziećmi, a także dla tych, którzy lubią chodzić po górach, lecz jednocześnie nie mają aspiracji, by zdobywać jak najwyższe szczyty.
W Beskidach największe wyzwanie będzie stanowić Babia Góra, lecz, chociaż tak naprawdę, poza kilkoma, dość ostrymi podejściami (ostrymi jak na Beskidy), nie powinna stanowić problemu. Musisz jedynie wiedzieć, że pogoda na samym szczycie jest dość kapryśna, lepiej sprawdzić ją jeszcze przed samym wyjściem. Jako ciekawostkę dodamy, że na Babiej Górze najwięcej ludzi można spotkać… o wschodzie słońca.
Piękne widoki znajdziesz także na szczycie Baraniej Góry – to również idealne miejsce, aby wypocząć lub zorganizować piknik. Warto wybrać się na Czantorię, na której znajdziesz dwa schroniska – polskie i czeskie. Amatorzy langoszy nie będą zawiedzeni wizytą w tym drugim.
Oprócz tego w Beskidach jest wiele innych, mało popularnych szlaków, w których odpoczniesz od ludzi. Gdzie jechać w góry podpowiedzą Ci artykuły na Podsniezka.pl, znajdziesz tam wskazówki zarówno dla podróżujących z dziećmi, jak i dla amatorów kolarstwa górskiego.
- Tatry
O tym, że Tatry oferują magiczne widoki, wie chyba każdy. Jednak wielu wydaje się, że trasy tam są zbyt wymagające lub… tłoczne. Ale góry te to nie tylko Tatry Wysokie, Giewont i Kasprowy Wierch, dlatego mamy kilka wskazówek dla tych, dla których wizyta w górach jest przede wszystkim sposobem na relaks.
Zaczniemy od… Morskiego Oka. Tak, wiemy, jest to jedno z najmocniej obleganych miejsc, aczkolwiek nie da się ukryć – widoki są tego warte. A jeśli nie chcesz przeciskać się wśród tłumu spacerowiczów, wędrówkę do Morskiego Oka zacznij o 5-6 rano. Wtedy, po dotarciu na miejsce, będziesz mógł cieszyć się pięknym krajobrazem, bez obawy, że co chwilę będziesz popychany przez osoby, które chcą zrobić zdjęcie. Masz jeszcze siły? W takim razie idź dalej, nad Czarny Staw.
Inne, proste trasy wiodą na Rusinową Polanę i Gesią Szyję, Dolinę Małej Łąki, Wielki Kopieniec, a dla spragnionych nieco większych wrażeń, polecamy szlak przez Czerwone Wierchy.
- Karkonosze i Góry Izerskie
Sudety są nieco zapomnianymi górami w Polsce, mało się o nich mówi. Ma to swoje plusy – jest tam spokojniej, nie tak tłumnie, jak w Tatrach, chociaż Śnieżka i tak jest chętnie odwiedzanym szczytem, zwłaszcza w sezonie (choć we wrześniu jest tu znacznie spokojniej).
Naszym zdaniem Karkonosze i niższe Góry Izerskie są idealnym miejscem do wielogodzinnych wędrówek wśród magicznej roślinności. Jednocześnie trasy, nawet te dłuższe, nie są trudne, a przewyższenia niewielkie.
Oprócz obowiązkowego punktu, czyli Śnieżki, polecamy zobaczyć Śnieżne Kotły, Czarny Kocioł Jagniątkowski, wybrać się na malowniczą trasę na do schroniska pod Łabskim Szczytem, a także odwiedzić naszych czeskich sąsiadów (jeśli będziesz szedł na Śnieżne Kotły, odbij potem na schronisko Labská Bouda, z którego już tylko kilkanaście minut dzieli cię od wodospadu Pančavský vodopád).