Królewski Kraków – przegląd zabytków, które musisz zobaczyć

Kraków, dawna siedziba polskich królów, nie bez powodu uznawany jest za jedno z najatrakcyjniejszych miast w Europie. Tradycja miesza się tutaj z nowoczesnością, a budowle z różnych epok tworzą spójną, eklektyczną całość, która zachwyca swoją niepowtarzalnością.

Corocznie tłumy turystów z Polski i z zagranicy przybywają do Krakowa, żeby poczuć wyjątkową atmosferę miasta i zobaczyć zabytki, które były świadkami wielkich wydarzeń w historii.

Turystyka i urlop w Krakowie. Jak zaplanować czas?

Wybierając się do Krakowa, warto uwzględnić w planie sporo czasu na zwiedzanie. To jedno z najstarszych polskich miast, więc mnóstwo tu zabytków, które każdy turysta powinien obowiązkowo zobaczyć.

Program zwiedzania należy dostosować do długości urlopu. Jeśli przyjeżdżamy do Krakowa tylko na weekend, będziemy musieli ograniczyć się do kilku najważniejszych punktów. Jeśli w stolice Małopolski zamierzamy spędzić więcej czasu – możemy być pewni, że atrakcji nam nie zabraknie. W Krakowie prawdziwe perły architektury i pomniki historii znajdują się właściwie na każdym roku.

Zabytkowy Rynek Główny z Sukiennicami i Kościołem Mariackim

Zwiedzanie Krakowa warto rozpocząć od centralnej części miasta. Możemy być pewni, że zabytkowy rynek wywrze na nas duże wrażenie. To jeden z największych i najlepiej zachowanych rynków w Europie (w Polsce większe są tylko rynki w Olecku i w Latowiczu).

W centralnej części ogromnego placu mieszczą się Sukiennice, w których do dziś mieszczą się rzędy kramów z lokalnym rzemiosłem. Warto wstąpić do nich choćby na chwilę po niewielką pamiątkę.

Innym zabytkiem, którego nie możemy przegapić, będąc na krakowskim rynku, jest Kościół Mariacki – jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli miasta. Zgodnie z tradycją, co godzinę trębacz wygrywa znaną jak Hejnał Mariacki melodię w tonacji F-dur.

Inne atrakcje, które czekają na nas na Rynku Głównym w Krakowie, to liczne pomniki, tablice upamiętniające, a także słynna Piwnica pod Baranami, w której warto napić się kawy czy zamówić kieliszek wina.

Ulicą Floriańską do Barbakanu

Jeśli zapytamy krakowiaków o miejsce, które niezależnie od godziny tętni życiem, bez wahania wskażą na ulicę Floriańską. Ta już kilka wieków temu stanowiła ważny punkt handlowy. Do dziś mieści się na niej wiele sklepików i knajpek, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów.

Idąc od rynku ulicą Floriańską dojdziemy do kolejnego ważnego punktu na mapie Krakowa – Barbakanu wzniesionego przez króla Jana Olbrachta, który obawiał się najazdu wojsk tureckich.

Zamek Królewski na Wawelu

Choćbyśmy planowali jednodniową wycieczkę do Krakowa, nie możemy odpuścić sobie wizyty na Wawelu. Ta gigantyczna budowla nikogo nie pozostawi obojętnym. Zamek ma łączną powierzchnię 7040 m², a obecnie mieści się w nim aż 71 sal wystawowych.

Oprócz bogato zdobionych wnętrz, warto zobaczyć przepiękny dziedziniec arkadowy, taras, wieże oraz mury obronne. Zwiedzając tę część Krakowa, nie zapomnijmy również o Smoku Wawelskim!

Magiczna dzielnica Kazimierz

Co jeszcze warto zobaczyć w Krakowie? Jednym z najciekawszych, chętnie odwiedzanych przez turystów miejsc, jest dzielnica Kazimierz, w której przez lata współistniały tradycje polska i żydowska. Na Kazimierzu podziwiać możemy piękne synagogi, zabytkowe kamieniczki, dawny rynek (dziś Plac Wolnica) z eleganckim ratuszem.

Dzielnica słynie dziś z artystycznej atmosfery, wielu serwujących dania z całego świata knajpek, robiących ogromne wrażenie niewielkich uliczek. Jeśli interesuje nas turystyka i urlop w stolicy Małopolski, Kazimierz to miejsce, które koniecznie powinniśmy uwzględnić w programie zwiedzania.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij