Poczuj magię krakowskiej przyrody!
Kraków to nie tylko stare kamienice na Rynku Głównym, arkadowe krużganki Zamku na Wawelu czy wąskie uliczki wyłożone kocimi łbami. Odwiedź Planty Krakowskie, przejdź się po Parku Bednarskiego lub zajrzyj do Ogrodu Botanicznego, aby zachwycić się pełną życia miejską zielenią. Poznaj naturalny Kraków, o którym nie piszą w przewodniku!
W każdym mieście można znaleźć zielone tereny, gdzie można odpocząć podczas zwiedzania popularnych zabytków. Czego szukać w Krakowie?
Planty Krakowskie – zabytki w otoczeniu zieleni
Planty to park miejski o powierzchni ponad 20 hektarów, co czyni go największym w Krakowie. Powstał w latach 1822–1830 na miejscu fortyfikacji otaczających miasto – m.in. fosy, murów obronnych oraz wałów ziemnych. Jego nazwa pochodzi od słowa „splantować”, czyli wyrównać powierzchnię. Plany podzielono na 8 ogrodów, których nazwy pochodzą od znajdujących się w pobliżu obiektów: Wawel, Uniwersytet, Pałac Sztuki, Florianka, Barbakan, Dworzec, Gródek oraz Stradom. Obsadzony drzewami i krzewami, pełen trawników, kwietników oraz alejek park szybko stał się ulubionym miejscem spotkań i uroczystości narodowych. Na jego terenie znajduje się park zabaw dla dzieci, a także wiele zabytkowych obiektów, w tym m.in. Brama Floriańska, Barbakan oraz Baszta Stolarzy. Można tu natrafić na mnóstwo pomników, kapliczek, rzeźb i fontann. W pobliżu Plant zlokalizowane są również najlepsze hotele w Krakowie, w tym m.in. hotel Mercure Stare Miasto, który dzieli od parku zaledwie 10-minutowy spacer.
Ogród Botaniczny – edukacja i przyjemność w jednym!
Przynależący do Uniwersytetu Jagiellońskiego ogród botaniczny – założony w 1783 roku – jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Powstał z inicjatywy Komisji Edukacji Narodowej jako obiekt pomocniczy dla katedry chemii oraz historii naturalnej. Zaprojektowano go w stylu barokowym typu francuskiego, obsadzając ponad 2 hektary kolekcją roślin leczniczych oraz ozdobnych. Obecnie Ogród Botaniczny UJ ma niecałe 10 hektarów, na których znajduje się m.in. sztuczna wyspa, kompleks szklarniowy „Victoria”, cieplarnię „Holenderkę” ze zbiorem storczyków, palmiarnia egzotyczna oraz Muzeum Ogrodu Botanicznego. Wśród 5000 gatunków roślin jest ponad 1000 drzew i krzewów, ok. 2000 gatunków szklarniowych, a także rośliny biblijne, wodne, chronione, lecznicze oraz ozdobne. – Ogród pełni także funkcję edukacyjną, organizuje zajęcia akademickie dla studentów, niewielkie wystawy malarstwa i fotografii, koncerty galowe oraz festiwal Święto Ogrodów – informuje pracownik sieci AccorHotels.
Park im. Bednarskiego – wspomnienie o czarnoksiężniku
Park miejski na Podgórzu założony pod koniec XIX wieku z inicjatywy dyrektora lokalnej szkoły i działacza społecznego Wojciecha Bednarskiego. Uważany jest za jeden z najładniejszych w Krakowie, głównie ze względu na jego malownicze położenie na Krzemionkach na zboczach zrębu Bramy Krakowskiej. W podzielonym na dwie części parku – neoklasyczną oraz modernistyczną – rośnie ponad 100 gatunków drzew i zamieszkuje wiele gatunków ptaków, a także wiewiórki oraz zające. Natrafimy w nim na neobarokowy Domek Ogrodnika, kamieniołom zaadaptowany na łąkę, nazywany Parkiem Ludowym, Ogród Promenadowy z najstarszymi drzewami w parku oraz fragmenty umocnień ziemnych z XVIII wieku. Z Parkiem Bednarskiego łączy się również ciekawa historia – to właśnie tutaj, w okolicy Placu Sokolego, Mistrz Twardowski wtajemniczał wybrane grono swych uczniów w arkana czarnoksięskiej wiedzy.
Las(ek) Wolski – nieśpieszna rekreacja
Rekreacyjne Uroczysko Las Wolski, nazywane Laskiem Wolskim, to fragment Lasów Miejskich Krakowa o powierzchni ponad 400 hektarów, który porasta wzgórza Pasma Sowińca. Na jego terenie znajduje się krakowskie zoo oraz sieć ścieżek spacerowych o łącznej długości 40 km, a także polany wypoczynkowe, m.in. Juliusza Lea, Polana im. Jacka Malczewskiego i Polana Harcerska. Wśród atrakcji turystycznych warto wymienić Willę Baszta w kształcie półrotundy w Przegorzałach oraz wzniesiony obok na wzór Belwederu zamek, a także kopiec Piłsudskiego i trzy rezerwaty przyrody – Bielańskie Skałki, Panieńskie Skały oraz Skałki Przegorzalskie. Lasek Wolski porastają 32 gatunki drzew, w tym lasy brzozowo-dębowe, brzeziny wielogatunkowe oraz lite buczyny.