Jak chronić laptopa w podróży

Jak chronić laptopa w podróży?

Zabranie komputera w podróż wymaga odpowiedniego zabezpieczenia go. Oczywiście torba na laptopa to podstawa. Nie jest to jednak jedyna rzecz, o jaką warto zadbać. Dowiedz się, co należy zrobić przed wyjazdem, aby oszczędzić sobie stresów w trakcie.

Odpowiednia torba, etui, plecak

Czy wybierzesz plecak czy torbę, zależy od Ciebie. Minimalistyczne etui dobre będzie do wsunięcia w teczkę, natomiast na dłuższą podróż ważne jest, by wybrać solidniejsze rozwiązanie. I takie, które pozwoli Ci wygodnie nosić komputer oraz nie stracić go z oczu. Torba na laptopa męska lub damska może także przypominać z z wyglądu zwyczajną listonoszkę bądź torebkę, jeżeli cenisz sobie dyskrecję. Ważne jednak jest to, co kryje w środku. A więc odpowiednia miękka wyściółka, która zabezpieczy komputer przed wstrząsami, oraz wzmocnienie, by uchronić go przed przypadkowymi uderzeniami z zewnątrz. Nie kupuj torby za dużej, wówczas nie spełni dobrze swojej roli. Jeśli masz więc kilka laptopów używanych naprzemiennie, każdy potrzebuje własnego pokrowca, a który zabierasz, zdecyduj przed wyjazdem.

Jak przewożona powinna być torba na laptopa?

Oprócz uderzeń czy upadków sprzęt narażony jest na drgania. Jeżeli masz możliwość postawienia torby pionowo, to zminimalizujesz je. W pociągu możesz umieścić laptopa w pokrowcu wewnątrz walizki, jeśli nie będziesz z niego w drodze korzystać. Uważaj jednak, gdybyś musiał odłożyć ją na półkę. Podróżując samochodem, zabezpiecz torbę przed przesuwaniem, przypinając ją do wnętrza bagażnika, albo umieść stabilnie pomiędzy innymi bagażami. Nie trzeba także nikomu przypominać, iż nie należy cennego bagażu tracić z oczu, a w tłumie – trzymać należy blisko siebie. Nowoczesne plecaki i torby na laptopa wykonane są z materiałów odpornych na rozcięcie. Warto więc zainwestować w jakość i mieć pewność, że w tłumie nikt nie pozbawi Cię cennego sprzętu metodą kieszonkowca, czyli rozcinając plecak.

Oprócz torby na laptopa – zadbaj także o bezpieczeństwo danych

Fizyczne zabezpieczenie to nie wszystko. Zwłaszcza jeżeli na naszym komputerze znajdują się cenne albo poufne dane. Zadbaj o to, aby zarówno uruchomienie sprzętu, jak i korzystanie z programów i kont wymagało wpisania hasła – te zapamiętane w systemie możesz zmienić na czas podróży. Hasła oczywiście powinny być odpowiednio trudne do odgadnięcia. Do korzystania z poczty, banku czy zarządzania projektami możesz posłużyć się specjalnym programem, który je generuje, a następnie koduje. Zakodować warto również znajdujące się na komputerze dane. Zabierając w podróż swój sprzęt biznesowy, naprawdę warto o to zadbać. Przed wyjazdem natomiast zrób kopię zapisową. Przypominać nie trzeba chyba nikomu, iż również dane w chmurze powinny być zabezpieczone dobrym hasłem. Bezpieczeństwo zwiększy też korzystanie tylko z własnego internetu mobilnego, nie z ogólnodostępnych, otwartych sieci. Jeżeli ktoś chce uzyskać dostęp do danych, wystarczy zmienić wyświetlaną nazwę własnej sieci i podrobić stronę startową, na kojarzącą się z firmą, kawiarnią czy stacją, by skusić nieostrożnych darmowym połączeniem bez hasła.

Ubezpieczenie laptopa

O dane zadbać musimy sami, by nie przepadły w razie kradzieży, uszkodzenia bądź zgubienia sprzętu. Zmniejszyć koszty straty pomoże natomiast ubezpieczenie laptopa. Nie każdy ubezpieczyciel da możliwość zrobienia tego w dowolnym momencie, jeżeli nie jest to super drogi sprzęt. Natomiast prawie zawsze możemy wykupić ubezpieczenie w dniu zakupu. Jego koszty nie są zbyt wielkie, a jeżeli planujemy pracować mobilnie i dużo podróżować z laptopem, warto je ponieść. Jeżeli nie skorzystałeś z tej opcji, nadal masz inne. Dowiedz się, czy może ubezpieczenie Twojego samochodu obejmuje również przewożone w nim cenne przedmioty albo znajdź polisę podróżną, w której uwzględnione będzie przewożenie laptopa i innych urządzeń. Zadawaj pytania, szukaj – i negocjuj, jeżeli naprawdę Ci zależy – oferujący ubezpieczenia mają pewne pole do manewru jeżeli chodzi o dodatkowe punkty zawieranej umowy. Wybierz więc mądrze w każdym aspekcie, który może pozwolić na zabezpieczenie w podróży laptopa oraz zgromadzonych na jego dysku danych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij