Jak przygotować się do żeglowania

Jak przygotować się do żeglowania?

Przyjemnie spędzamy czas z przyrodą, w pobliżu zieleni, pięknego nieba, słońca i różnorodnych zabytków architektury. Coś takiego otrzymujemy również wtedy, gdy decydujemy się na żeglowanie. Ocenia się, że sport ten również w Polsce zaczyna cieszyć się większą popularnością. Wystarczy zwrócić uwagę na to, jak wypełnione są wszystkie kluby żeglarskie. To właśnie w nich pojawiają się mniej i bardziej zapaleni żeglarze, posiadający własne łódki i chętnie przygotowujący się do każdego sezonu.

Chcą w tym kierunku uzyskiwać naprawdę wspaniałe rezultaty. Jest to możliwe, ponieważ wakacje pod żaglami to dla nich zawsze czysta przyjemność, a zarazem aktywny wypoczynek. Przecież podczas żeglowania musimy używać siły, trzymać ster, żagle, a czasami robić różne wymachy ciałem. Jak więc przygotować się do żeglowania w najbliższym roku. Poznajmy kilka wskazówek, na których opierają się doświadczeni żeglarze na całym świecie.

Jaki strój żeglarza?

Jak przygotować się do żeglowania - strój żeglarza

Dobrze, by żeglarz na łódce był przygotowane na każdą pogodę. Przecież na wodzie pogoda zmienia się czasami w przeciągu kilku minut. Spokojna pogodę może więc zmienić się w szalejącą burzę, a my dobrze, abyśmy byli na to przygotowani. Pomocne będzie zaopatrzenie się w sztormiak bądź kurtkę przeciwdeszczową. Na tej podstawie udaje się nam poradzić sobie z silnymi i długotrwałymi deszczami, nawet sztormowymi. Pod taki skafander można założyć bluzę, spodnie, które nie przemokną, więc będziemy mogli czuć się w nich naprawdę komfortowo.

Żeglujemy także w piękną pogodę, gdy dominuje słońce. I właśnie dlatego nie powinniśmy zapominać o nakryciu głowy – czapce, kapeluszu czy chuście. Należy tak założyć to nakrycie głowy, aby nie spadło nam podczas silniejszego wiatru. Ale to jeszcze nie wszystko, ponieważ w ubiorze żeglarza pojawiają się również rękawiczki, grube, te żeglarskie najlepsze. Zdarza się trzymać liny, je opuszczać, a zarazem mocno przytrzymywać. Poprzez takie rękawiczki na pewno sobie z tym poradzimy, a zarazem będziemy mogli zabezpieczyć skórę swoich dłoni.

Jakie wyposażenie techniczne żeglarza?

Przygotowanie do żeglowania - jakie doświadczenie techniczne żeglarza?

Cenne dla żeglarza okazują się okulary przeciwsłoneczne oraz specjalne filtry UV. Dzięki nim dodatkowo można zdecydować się na ochronę przed słońcem, które podczas żeglowania może być zdradliwe. Nie chcemy jednak, aby nas oszukało, o wiele lepiej się na nie przygotować. Ekwipunek techniczny żeglarza dobrze jest wyposażyć jeszcze w specjalny śpiwór, przenośną kołdrę, aplikacje pogodowe i wiedzę teoretyczną.

Na tej podstawie udaje się później przewidzieć pewne zagrożenia. Zdarza się, że pojawiają się na jeziorze czy morzu jeszcze inne łódki, łodzie, na które należy uważać. W przeciwnym razie moglibyśmy doprowadzić do zderzenia i poważnego wypadku. Podobnie dzieje się, gdy niewłaściwie sterujemy łódką, a pojawia się już mały wiatr. Mogłoby dojść do wywrotki. Dlatego nie chcemy wybierać się na żeglowanie, gdy wcześniej nie zdobędziemy w tym kierunku doświadczenia. Możemy również wybrać się w lepszymi żeglarzami. Oni posiadają kartę żeglarza, który poświadcza, że przeszli odpowiednie szkolenie w tym kierunku.

Później będą starali się nam przekazać taką praktyczną wiedzę podczas wycieczki. Przez kilka wycieczek takie wsparcie na pewno będzie wymagane. Dopiero później będziemy mogli zdecydować się na samodzielne żeglowanie. Natomiast także i my staramy się skończyć w tym kierunku kurs. Mamy wtedy gwarancję i czyste sumienie, że zrobiliśmy wszystko, jak należy.

Wypoczynek podczas żeglowania

Kiedy i jak długi wypoczynek podczas żeglowania?

Kiedy znajdujemy się nad wodą i wysilamy się aktywnie żeglując, to musimy przez cały czas dbać o jedzeniu i nawodnieniu. Wtedy nasz organizm znajduje się w dobrej kondycji. Łatwiej jest nam później zadbać o niego przez dalszą podróż. Gdy nawet śpimy w kabinie, to wstajemy bardzo dobrze wypoczęci.

Zanim jednak decydujemy się na sen w łódce, to tutaj powinniśmy zadbać o jej zabezpieczenie. Przyda się zakotwiczenie w bezpiecznym miejscu, a zarazem zamknięcie klapy. Dzięki temu w łódce możemy czuć się bezpiecznie. Decydujemy się na sen, a jeśli jest nam za ciepło, to otwieramy pewne okno, lufcik.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij