Kulturystyka – sport czy styl życia?

W ciągu ostatnich dwudziestu lat, zwłaszcza w krajach wysokorozwiniętych, zaobserwować można trend, jakim jest wzrost zamiłowania do różnych dyscyplin masowego sportu. Ludzie w każdym wieku i płci coraz powszechniej zdają sobie sprawę z tego, jak zbawienna na ich zdrowie i atrakcyjność fizyczną jest aktywność fizyczna.

Dlatego też spotykamy w parkach, na skwerach, ludzi uprawiających jogging, jazdę na rowerze czy aerobik. Jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych jest także kulturystyka.

CEL UPRAWIANIA KULTURYSTYKI

Kulturystyką (słowo to pochodzi od francuskiego „culturisme”) nazywamy potocznie system ćwiczeń z użyciem obciążenia. Jest to dyscyplina niezwykle szybko się rozwijająca na całym świecie. Jaki jest cel kulturystyki? Przede wszystkim jest to kształtowanie, budowanie ciała, rzeźbienie sylwetki.

KULTURYSTYKA – ZDROWY STYL ŻYCIA CZY SPORT?

Jak donosi Międzynarodowa Federacja Kulturystów (IFBB), w skład której wchodzi sto czterdzieści trzy krajowe federacje, w chwili obecnej kulturystykę uprawia mniej więcej dziesięć milionów osób na świecie. Część z nich zadowala się nią amatorsko, dla zdrowia i fizycznej sprawności, jednak spora liczba traktuje ją w sposób wyczynowy.

Dlatego też jest ona jedną z dyscyplin, które mają szansę wejścia do olimpijskiego programu.
W odbywających się systematycznie mistrzostwach świata i kontynentów udział biorą najlepsi z najlepszych, w tym także Polacy, którzy mają na swoim koncie spore sukcesy.

HISTORIA KULTURYSTYKI W POLSCE

Konkursy w kulturystyce przeznaczone są dla zawodowców, ale także dla amatorów. Jeżeli mowa o Polsce, to w naszym kraju dyscyplina ta ujrzała światło dziennie w 1957 roku i odtąd zyskuje coraz większą popularność, mimo iż początkowo przyjęta była raczej niechętnie przez władze kultury fizycznej. W 1984 roku kulturystyka doczekała się w końcu uznania jej za dyscyplinę sportową i zezwolono na jej uprawianie.

Do 1989 roku pieczę nad tą dyscypliną, amatorską i wyczynową, obejmowało Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej, natomiast w latach ostatnich także zrzeszenie LZS.

Dopiero w roku 2008 utworzono Polski Związek Kulturystyki i Trójboju Siłowego i to on właśnie przewodniczy naszemu krajowi w IFBB oraz IPF. Związek ten szkoli i wyłania ekipy, które reprezentują Polską na mistrzostwach i innych międzynarodowych imprezach.

KULTURYSTYKA OBECNIE

To dyscyplina sportu, która należy do najczęściej uprawianych masowo dyscyplin na świecie. Powstało co najmniej kilkaset świetnie wyposażonych i profesjonalnie prowadzonych ośrodków, w których jest ona uprawiana. Natomiast tysiące osób uprawia kulturystykę w swoich domowych siłowniach, najczęściej przy użyciu hantli, sztang, sztangielek i innych akcesoriów. Wbrew pozorom są to nie tylko młodzi ludzie i sami mężczyźni.

Coraz więcej kobiet pasjonuje się tym sportem. Ćwiczą systematycznie, wyrabiając sobie nawyki ruchowe, a także poszerzają znajomość anatomii mięśniowego układu, odpowiedniego odżywiania i metodyki samego treningu.

Kulturystyka to już nie tylko moda, ale wręcz synonim dbania o sylwetkę, zdrowie i sprawność. To wręcz styl życia, który zapewnią świetną kondycję i pozwala walczyć z szerzącymi się chorobami cywilizacyjnymi, jak choroby układu krążenia czy otyłość.

Wykonywanie ćwiczeń z obciążeniem powinno stać się stałym elementem naszego dnia, tygodnia, jeśli tylko chcemy zadbać o jakość naszego życia i może nawet pozbyć się kompleksów.

Dzięki rozwojowi takich dziedzin, jak na przykład turystyka i urlop, który skrupulatnie rok rocznie planujemy, podglądnijmy, jak mają się nawyki sportowe w innych społeczeństwach. Uzmysłowimy sobie wtedy, jak popularne jest uprawianie sportu i dbanie o zdrowie nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij