Kulturystyka – sport czy styl życia?

W ciągu ostatnich dwudziestu lat, zwłaszcza w krajach wysokorozwiniętych, zaobserwować można trend, jakim jest wzrost zamiłowania do różnych dyscyplin masowego sportu. Ludzie w każdym wieku i płci coraz powszechniej zdają sobie sprawę z tego, jak zbawienna na ich zdrowie i atrakcyjność fizyczną jest aktywność fizyczna.

Dlatego też spotykamy w parkach, na skwerach, ludzi uprawiających jogging, jazdę na rowerze czy aerobik. Jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych jest także kulturystyka.

CEL UPRAWIANIA KULTURYSTYKI

Kulturystyką (słowo to pochodzi od francuskiego “culturisme”) nazywamy potocznie system ćwiczeń z użyciem obciążenia. Jest to dyscyplina niezwykle szybko się rozwijająca na całym świecie. Jaki jest cel kulturystyki? Przede wszystkim jest to kształtowanie, budowanie ciała, rzeźbienie sylwetki.

KULTURYSTYKA – ZDROWY STYL ŻYCIA CZY SPORT?

Jak donosi Międzynarodowa Federacja Kulturystów (IFBB), w skład której wchodzi sto czterdzieści trzy krajowe federacje, w chwili obecnej kulturystykę uprawia mniej więcej dziesięć milionów osób na świecie. Część z nich zadowala się nią amatorsko, dla zdrowia i fizycznej sprawności, jednak spora liczba traktuje ją w sposób wyczynowy.

Dlatego też jest ona jedną z dyscyplin, które mają szansę wejścia do olimpijskiego programu.
W odbywających się systematycznie mistrzostwach świata i kontynentów udział biorą najlepsi z najlepszych, w tym także Polacy, którzy mają na swoim koncie spore sukcesy.

HISTORIA KULTURYSTYKI W POLSCE

Konkursy w kulturystyce przeznaczone są dla zawodowców, ale także dla amatorów. Jeżeli mowa o Polsce, to w naszym kraju dyscyplina ta ujrzała światło dziennie w 1957 roku i odtąd zyskuje coraz większą popularność, mimo iż początkowo przyjęta była raczej niechętnie przez władze kultury fizycznej. W 1984 roku kulturystyka doczekała się w końcu uznania jej za dyscyplinę sportową i zezwolono na jej uprawianie.

Czytaj:  Weekend poza miastem? Z nami to się uda! Skorzystaj z naszych rad i baw się dobrze

Do 1989 roku pieczę nad tą dyscypliną, amatorską i wyczynową, obejmowało Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej, natomiast w latach ostatnich także zrzeszenie LZS.

Dopiero w roku 2008 utworzono Polski Związek Kulturystyki i Trójboju Siłowego i to on właśnie przewodniczy naszemu krajowi w IFBB oraz IPF. Związek ten szkoli i wyłania ekipy, które reprezentują Polską na mistrzostwach i innych międzynarodowych imprezach.

KULTURYSTYKA OBECNIE

To dyscyplina sportu, która należy do najczęściej uprawianych masowo dyscyplin na świecie. Powstało co najmniej kilkaset świetnie wyposażonych i profesjonalnie prowadzonych ośrodków, w których jest ona uprawiana. Natomiast tysiące osób uprawia kulturystykę w swoich domowych siłowniach, najczęściej przy użyciu hantli, sztang, sztangielek i innych akcesoriów. Wbrew pozorom są to nie tylko młodzi ludzie i sami mężczyźni.

Coraz więcej kobiet pasjonuje się tym sportem. Ćwiczą systematycznie, wyrabiając sobie nawyki ruchowe, a także poszerzają znajomość anatomii mięśniowego układu, odpowiedniego odżywiania i metodyki samego treningu.

Kulturystyka to już nie tylko moda, ale wręcz synonim dbania o sylwetkę, zdrowie i sprawność. To wręcz styl życia, który zapewnią świetną kondycję i pozwala walczyć z szerzącymi się chorobami cywilizacyjnymi, jak choroby układu krążenia czy otyłość.

Wykonywanie ćwiczeń z obciążeniem powinno stać się stałym elementem naszego dnia, tygodnia, jeśli tylko chcemy zadbać o jakość naszego życia i może nawet pozbyć się kompleksów.

Dzięki rozwojowi takich dziedzin, jak na przykład turystyka i urlop, który skrupulatnie rok rocznie planujemy, podglądnijmy, jak mają się nawyki sportowe w innych społeczeństwach. Uzmysłowimy sobie wtedy, jak popularne jest uprawianie sportu i dbanie o zdrowie nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

Katarzyna Wiśniewska

Katarzyna Wiśniewska

Specjalistka ds. marketingu turystycznego, absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Z 7-letnim doświadczeniem w kreowaniu kampanii promocyjnych dla destynacji, pomaga budować silne marki regionów poprzez autentyczne opowieści o podróżach. Prywatnie entuzjastka sztuki i miłośniczka podróży kulturalnych.

Artykuły: 393

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *