Rower szosowy – dlaczego jest szybszy niż góral?

Rower szosowy – dlaczego jest szybszy niż góral?

Jazda na rowerze jest doceniana przez większość miłośników aktywnego spędzania czasu. Jej zalety można wymieniać bez końca. Dzięki rowerom można spalić całe mnóstwo kalorii, a przy tym zgubić niechciane kilogramy i poprawić wygląd sylwetki. Poprawia się także kondycja i wytrzymałość organizmu. Jest to również świetny sposób na relaks. Z tych powodów coraz większym zainteresowaniem cieszy się niemal każda wypożyczalnia rowerów. Warszawa jest miastem, w którym znajduje się wiele takich miejsc.

Skorzystanie z ich oferty to dobra propozycja dla tych, którzy nie mogą zdecydować się, jaki rower będzie dla nich najlepszy. Wielbiciele jazdy na dwóch kółkach coraz częściej wybierają rowery szosowe. Są one niemal tak popularne jak rowery holenderskie, a nawet znane chyba każdemu „górale”, czyli rowery górskie. Warszawa to wielkie miasto, dlatego można tam zobaczyć je wszystkie.

Trzeba jednak powiedzieć, że chociaż szosówki i górale na pierwszy rzut oka mogą wydawać się bardzo podobne, to jednak znacznie się od siebie różnią. Wpływa to zarówno na komfort jazdy, ale także jej prędkość. Dlaczego rowery szosowe są szybsze niż górskie? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, warto przyjrzeć się wszystkim różniącym te dwa modele czynnikom.

Konstrukcja

Dużo możliwości do sprawdzenia różnic w konstrukcjach górali i szosówek daje Warszawa. Wypożyczalnia rowerów, taka jak choćby ta: http://wygodnyrower.pl/pl/wypozyczalnia-rowerow-warszawa, oraz niejeden sklep firmowy, to tylko niektóre z miejsc, gdzie można przetestować oba modele. Najbardziej podstawową różnicę między rowerami szosowymi a górskimi stanowią koła.

Te, w które są wyposażone szosówki, zwykle mają większą średnicę, a przede wszystkim są węższe, co w dużej mierze przekłada się na prędkość jazdy. Opony są w nich całkowicie gładkie, w przeciwieństwie do opon górali, które są szersze i charakteryzują się agresywnym bieżnikiem, zapewniającym doskonałą przyczepność nawet na bardzo nierównym terenie.

Rowery szosowe mają zagiętą w charakterystyczny sposób kierownicę, która daje możliwość zajęcia bardziej aerodynamicznej pozycji. Tutaj jednak wyróżnia się dwa rodzaje szosówek – sportowe oraz endurance. Te drugie o wiele bardziej nadają się do turystycznej jazdy. Miastem, w którym bardzo często można zobaczyć ten typ szosówek jest Warszawa. Wypożyczalnia rowerów znajduje się tam niemal na każdym kroku, co daje możliwość wypróbowania rowerów szosowych. Opisywane modele jednośladów różnią się od siebie również wagą – szosówki są zwykle lżejsze. Są w nich także mniejsze przełożenia, co może być problematyczne na stromych podjazdach – będzie trzeba tu włożyć dużo więcej siły.

Komfort jazdy

Pozycja, którą zajmuje się podczas jazdy na góralu różni się od tej, którą niejako wymusza rower szosowy. Warszawa to miasto, w którym znajduje się wiele tras do jazdy na rowerze, na których można sprawdzić tę różnicę. Na szosówce jest się bardzie pochylonym, inne jest też ułożenie rąk ze względu na budowę i szerokość kierownicy.

Na początku jazdy na tym modelu można czuć się trochę dziwnie i niekomfortowo, ale szybko da się do tego przyzwyczaić. Mierząc się z zamiarem kupna szosówki, warto sprawdzić, czy w pobliżu nie znajduje się wypożyczalnia rowerów. Warszawa ma wiele tego typu miejsc, dlatego warto wybrać się do stolicy, żeby zobaczyć, czy ten typ roweru będzie odpowiedni.

Dlaczego rower szosowy jest szybszy?

Składa się na to wiele czynników – niektóre zostały wymienione już szybciej. Jednym z nich jest sama konstrukcja roweru i pozycja, jaką się na nim zajmuje. Nie bez znaczenia pozostaje szerokość kół – szerokie opony spowalniają rowery górskie. Warszawa stwarza wiele możliwości do porównań, na przykład dzięki odwiedzeniu wypożyczalni. Szosówki mają mniejsze opory toczenia, są lżejsze i smuklejsze. Nie oznacza to jednak, że bicie kolejnych rekordów prędkości będzie wymagać mniejszego wysiłku, niż na rowerze górskim.

Bezpieczeństwo jazdy

Nie trudno wywnioskować, dlaczego znacznie szybszym modelem jest rower szosowy. Warszawa to miasto, w którym ten typ jednośladu można spotkać niemal na każdym kroku. Szybkość wiąże się jednak z tym, że bezpieczeństwo znacznie spada, dlatego podczas jazdy nie można zapominać przede wszystkim o zdrowym rozsądku.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij