wakacje

Niezbędnik wakacyjny, czyli co spakować na wyjazd

Wojciech Cejrowski zabiera ze sobą w podróż hamak, znicze „jezuski”, srebrną taśmę klejącą i płyn przeciw komarom. Blogerka modowa nie rusza się nigdzie bez sprzętu do robienia selfie, a typowy geek bez komputera. Nie ma uniwersalnego niezbędnika wakacyjnego. Wszystko zależy od celu wyjazdu, lokalizacji, klimatu, od tego, czy podróżuje się autem, samolotem albo jeszcze inaczej, czy wyjeżdża się z dzieckiem, samotnie czy może w większej grupie i oczywiście od indywidualnych potrzeb. Lista, którą tu proponujemy, stanowi jedynie punkt wyjścia – bazę, na której można oprzeć się, konstruując własny zestaw rzeczy niezbędnych podczas wakacji.

Leki, kosmetyki, elektronika, ważne elementy garderoby, dokumenty i różne praktyczne, uniwersalne gadżety – oto, co należy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności.

APTECZKA

Mimo że dostęp do medykamentów nie stanowi dziś większego problemu, a aptekę znaleźć można niemalże na każdym rogu, wyjeżdżając na wakacje warto mieć pod ręką kilka podstawowych środków.

  • Ogólnodostępne leki przeciwbólowe (np. Apap, Ibuprom czy Nurofen) skutecznie niwelujące różne rodzaje dolegliwości bólowych, które mogą mocno uprzykrzać podróż i urlop.
  • Leki przeciwgorączkowe (np. Paracetamol), konieczne szczególnie w przypadku wyjazdów wakacyjnych z małymi dziećmi, u których wysoka gorączka bywa częstym objawem w wielu sytuacjach.
  • Leki przeciwbiegunkowe (np. Stoperan lub Endiex), niezbędne w nagłych przypadkach choćby tzw. biegunki podróżnych, która zwykle dotyka osoby wyjeżdżające poza granice kraju ze względu na zmianę klimatu, wody, standardów sanitarnych etc.).
  • Dostępne bez recepty leki przeciwalergiczne (np. Zyrtec) łagodzące niespodziewane, uczuleniowe reakcje organizmu na kontakt z alergenem (nieżyt nosa, łzawienie, kaszel, objawy skórne).

Wakacyjna, podręczna apteczka musi być także oczywiście wyposażona w leki regularnie zażywane przez osobę podróżującą, która przewlekle na cos choruje i powinna zadbać przed wyjazdem o ich zapas, zwłaszcza, jeśli dostępne są tylko na receptę, specyfiki łagodzące objawy choroby lokomocyjnej (zazwyczaj obowiązkowe w przypadku dzieci, ale nie tylko) oraz w niezbędne środki opatrunkowe (przynajmniej plaster z opatrunkiem – na skaleczenia czy otarcia, które w podróży zdarzają się nader często). Warto rozważyć również – choć to sprawa bardzo indywidualna – zabranie ze sobą środków antykoncepcyjnych.

KOSMETYCZKA

Do kosmetyczki przed wakacyjnym wyjazdem z pewnością panie wkładają znacznie więcej produktów niż panowie, bo oprócz niezbędnych kosmetyków pielęgnacyjnych dochodzą jeszcze w tym przypadku kosmetyki kolorowe (także niezbędne według większości kobiet). Absolutną „wyjazdową” podstawę stanowi jednak tak naprawdę kilka rzeczy…

  • Krem z filtrem UVA/UVB, tym silniejszym, im jaśniejsza jest karnacja skóry osoby podróżującej i im bardziej intensywne słońce w planowanym miejscu wakacyjnego pobytu i / lub w trakcie samej podróży. W przypadku dzieci warto zawsze, bez wyjątku, stosować możliwie najwyższe filtry (np. 60).
  • Odświeżające chusteczki nawilżane do twarzy, niezwykle przydatne, zwłaszcza podczas długiej, męczącej drogi w trudnych warunkach.
  • Antybakteryjny żel do mycia rąk na sucho (np. Carex) – idealne rozwiązanie, szczególnie w trakcie podróży z małymi dziećmi.
  • Antyperspirant w kulce lub aerozolu (wedle upodobań), najlepiej w wersji podróżnej – w praktycznym, niewielkim (do 30 ml) opakowaniu, które bez problemu można wnieść także w bagażu podręcznym na pokład samolotu.

Można spakować również, jeżeli nie planuje się takich zakupów już na miejscu, płyn odstraszający komary i inne owady, zwłaszcza, jeśli celem podróży są np. kraje tropikalne, oraz dodatkowe kosmetyki ochronne (krem do twarzy, balsam do ciała, pomadka ochronna etc.). Reszta – wedle uznania i potrzeb indywidualnych. Nawet najważniejsze przybory kosmetyczne niektórzy wolą kupować na miejscu niż pakować do walizki.

ELEKTRONIKA

Jeszcze całkiem niedawno zabierało się na wakacje mnóstwo sprzętu elektronicznego: radio, aparat fotograficzny, odtwarzacz MP3, nawigację GPS, czytnik e-booków… Teraz wszystkie te funkcje z powodzeniem pełni jedno urządzenie, które z pewnością niezbędne jest każdemu podczas wyjazdów… nowoczesny telefon komórkowy.

  • Smartfon z zainstalowanymi aplikacjami niezbędnymi w podróży, a także potem, plus podstawowe akcesoria (m.in. ładowarka czy słuchawki).
  • Powerbank, czyli rodzaj zewnętrznej baterii zapewniającej źródło zasilania telefonu w przypadku jego rozładowania się. Rzecz dziś niezbędna, szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów, kiedy telefon eksploatowany jest, ze względu na jego wielofunkcyjność i tak uniwersalny charakter, o wiele bardziej niż w normalnych warunkach – na co dzień.

Dość popularnym obecnie wakacyjnym gadżetem pakowanym do podróżnej walizki czy plecaka jest także selfie stick (tzw. kijek do telefonu), bez którego wiele osób nie wyobraża sobie zwiedzania nowych miejsc, w których można fotografować siebie na tle zapierających dech w piersiach krajobrazów czy zabytków.

GARDEROBA

Co do pakowania ubrań… wśród podróżnych funkcjonują dwa różne podejścia do sprawy – albo zabiera się wszystko, co potrzebne, albo tylko niezbędne minimum, a resztę kupuje się na miejscu. To drugie rozwiązanie jest szczególnie wygodne, gdy dysponuje się „nieograniczonym” budżetem lub wyjeżdża do kraju, w którym odzież i obuwie są bardzo tanie, a większość wakacji można tam „przechodzić w szortach i japonkach”. Dla tych, którzy jednak czują się trochę zagubieni podczas pakowania, garderobiana minilista poniżej…

  • Kilka zmian bielizny osobistej.
  • Kąpielówki / kostium kąpielowy (bikini).
  • Nakrycie głowy (np. czapka z daszkiem, kapelusz…).
  • Kurtka przeciwdeszczowa.
  • Jeansy, szorty, podkoszulki
  • „Coś ciepłego” (bluza, sweter)
  • Wygodne buty (sportowe, klapki lub inne).

To – rzecz jasna – zestaw podstawowy, który nie uwzględnia szczególnych sytuacji czy okazji wymagających spakowania stroju formalnego, wieczorowego etc. oraz osobistych upodobań podróżującego lub nietypowych okoliczności związanych z danym wyjazdem.

DOKUMENTY

Dla niektórych oczywiste, dla innych mniej jest to, że zawsze warto mieć przy sobie choćby dokument tożsamości i kilka ważnych informacji spisanych nawet odręcznie, na zwykłej kartce. Należy więc spakować…

  • Zależnie od celu podróży, paszport lub dowód osobisty.
  • Prawo jazdy, jeśli takowe się posiada, bo nawet, jeżeli nie podróżuje się autem, zawsze można znaleźć się w okolicznościach wymagających poprowadzenia samochodu.
  • Dokumenty ubezpieczeniowe (np. EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego).
  • Notatki z najważniejszymi adresami i / lub numerami telefonów (do hotelu, w którym się mieszka, ambasady lub konsulatu polskiego w danym kraju, do swojego banku, w celu zastrzeżenia skradzionej czy zgubionej karty itd.) szczególnie przydatne w sytuacji utraty komórki ze wszystkimi danymi teleadresowymi.

Dla przypomnienia trzeba dodać w tym miejscu także, że w przypadku podróżowania z dzieckiem, w niektórych krajach warto mieć przy sobie oświadczenie, tj. formalną zgodę rodziców dziecka na wyjazd, nawet jeśli rolę opiekunów podczas takiego wyjazdu pełnią babcia i dziadek czy tylko jeden z rodziców (podczas gdy drugi pozostaje w Polsce). Dokument taki powinien być notarialnie poświadczony i przełożony przez tłumacza przysięgłego na język angielski i / lub język urzędowy kraju, do którego się wyjeżdża.

GADŻETY

Na koniec jeszcze kilka „oczywistych oczywistości”, czyli niepozorne drobiazgi, które po prostu mogą być niezwykle przydatne w wielu różnych sytuacjach „awaryjnych” w podróży i na wakacjach, dlatego dobrze mieć je gdzieś w torbie lub plecaku.

  • Wielofunkcyjny scyzoryk.
  • Agrafki i gumki recepturki.
  • Taśma klejąca.
  • Zapałki lub zapalniczka.

To tylko kilka subiektywnych propozycji. Lista ta może być oczywiście rozszerzona lub zmodyfikowana na bazie indywidualnych doświadczeń osoby planującej wyjazd, bo to właśnie w tym punkcie wakacyjny niezbędnik przywołanego na początku dla przykładu podróżnika Cejrowskiego i znanej blogerki modowej, „rozjeżdżają się” najbardziej 🙂

Artykuł przygotowany we współpracy z Blueapart.pl

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij