Wojciech Cejrowski zabiera ze sobą w podróż hamak, znicze „jezuski”, srebrną taśmę klejącą i płyn przeciw komarom. Blogerka modowa nie rusza się nigdzie bez sprzętu do robienia selfie, a typowy geek bez komputera. Nie ma uniwersalnego niezbędnika wakacyjnego. Wszystko zależy od celu wyjazdu, lokalizacji, klimatu, od tego, czy podróżuje się autem, samolotem albo jeszcze inaczej, czy wyjeżdża się z dzieckiem, samotnie czy może w większej grupie i oczywiście od indywidualnych potrzeb. Lista, którą tu proponujemy, stanowi jedynie punkt wyjścia – bazę, na której można oprzeć się, konstruując własny zestaw rzeczy niezbędnych podczas wakacji.

Leki, kosmetyki, elektronika, ważne elementy garderoby, dokumenty i różne praktyczne, uniwersalne gadżety – oto, co należy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności.

APTECZKA

Mimo że dostęp do medykamentów nie stanowi dziś większego problemu, a aptekę znaleźć można niemalże na każdym rogu, wyjeżdżając na wakacje warto mieć pod ręką kilka podstawowych środków.

 • Ogólnodostępne leki przeciwbólowe (np. Apap, Ibuprom czy Nurofen) skutecznie niwelujące różne rodzaje dolegliwości bólowych, które mogą mocno uprzykrzać podróż i urlop.
 • Leki przeciwgorączkowe (np. Paracetamol), konieczne szczególnie w przypadku wyjazdów wakacyjnych z małymi dziećmi, u których wysoka gorączka bywa częstym objawem w wielu sytuacjach.
 • Leki przeciwbiegunkowe (np. Stoperan lub Endiex), niezbędne w nagłych przypadkach choćby tzw. biegunki podróżnych, która zwykle dotyka osoby wyjeżdżające poza granice kraju ze względu na zmianę klimatu, wody, standardów sanitarnych etc.).
 • Dostępne bez recepty leki przeciwalergiczne (np. Zyrtec) łagodzące niespodziewane, uczuleniowe reakcje organizmu na kontakt z alergenem (nieżyt nosa, łzawienie, kaszel, objawy skórne).

Wakacyjna, podręczna apteczka musi być także oczywiście wyposażona w leki regularnie zażywane przez osobę podróżującą, która przewlekle na cos choruje i powinna zadbać przed wyjazdem o ich zapas, zwłaszcza, jeśli dostępne są tylko na receptę, specyfiki łagodzące objawy choroby lokomocyjnej (zazwyczaj obowiązkowe w przypadku dzieci, ale nie tylko) oraz w niezbędne środki opatrunkowe (przynajmniej plaster z opatrunkiem – na skaleczenia czy otarcia, które w podróży zdarzają się nader często). Warto rozważyć również – choć to sprawa bardzo indywidualna – zabranie ze sobą środków antykoncepcyjnych.

KOSMETYCZKA

Do kosmetyczki przed wakacyjnym wyjazdem z pewnością panie wkładają znacznie więcej produktów niż panowie, bo oprócz niezbędnych kosmetyków pielęgnacyjnych dochodzą jeszcze w tym przypadku kosmetyki kolorowe (także niezbędne według większości kobiet). Absolutną „wyjazdową” podstawę stanowi jednak tak naprawdę kilka rzeczy…

 • Krem z filtrem UVA/UVB, tym silniejszym, im jaśniejsza jest karnacja skóry osoby podróżującej i im bardziej intensywne słońce w planowanym miejscu wakacyjnego pobytu i / lub w trakcie samej podróży. W przypadku dzieci warto zawsze, bez wyjątku, stosować możliwie najwyższe filtry (np. 60).
 • Odświeżające chusteczki nawilżane do twarzy, niezwykle przydatne, zwłaszcza podczas długiej, męczącej drogi w trudnych warunkach.
 • Antybakteryjny żel do mycia rąk na sucho (np. Carex) – idealne rozwiązanie, szczególnie w trakcie podróży z małymi dziećmi.
 • Antyperspirant w kulce lub aerozolu (wedle upodobań), najlepiej w wersji podróżnej – w praktycznym, niewielkim (do 30 ml) opakowaniu, które bez problemu można wnieść także w bagażu podręcznym na pokład samolotu.

Można spakować również, jeżeli nie planuje się takich zakupów już na miejscu, płyn odstraszający komary i inne owady, zwłaszcza, jeśli celem podróży są np. kraje tropikalne, oraz dodatkowe kosmetyki ochronne (krem do twarzy, balsam do ciała, pomadka ochronna etc.). Reszta – wedle uznania i potrzeb indywidualnych. Nawet najważniejsze przybory kosmetyczne niektórzy wolą kupować na miejscu niż pakować do walizki.

ELEKTRONIKA

Jeszcze całkiem niedawno zabierało się na wakacje mnóstwo sprzętu elektronicznego: radio, aparat fotograficzny, odtwarzacz MP3, nawigację GPS, czytnik e-booków… Teraz wszystkie te funkcje z powodzeniem pełni jedno urządzenie, które z pewnością niezbędne jest każdemu podczas wyjazdów… nowoczesny telefon komórkowy.

 • Smartfon z zainstalowanymi aplikacjami niezbędnymi w podróży, a także potem, plus podstawowe akcesoria (m.in. ładowarka czy słuchawki).
 • Powerbank, czyli rodzaj zewnętrznej baterii zapewniającej źródło zasilania telefonu w przypadku jego rozładowania się. Rzecz dziś niezbędna, szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów, kiedy telefon eksploatowany jest, ze względu na jego wielofunkcyjność i tak uniwersalny charakter, o wiele bardziej niż w normalnych warunkach – na co dzień.

Dość popularnym obecnie wakacyjnym gadżetem pakowanym do podróżnej walizki czy plecaka jest także selfie stick (tzw. kijek do telefonu), bez którego wiele osób nie wyobraża sobie zwiedzania nowych miejsc, w których można fotografować siebie na tle zapierających dech w piersiach krajobrazów czy zabytków.

GARDEROBA

Co do pakowania ubrań… wśród podróżnych funkcjonują dwa różne podejścia do sprawy – albo zabiera się wszystko, co potrzebne, albo tylko niezbędne minimum, a resztę kupuje się na miejscu. To drugie rozwiązanie jest szczególnie wygodne, gdy dysponuje się „nieograniczonym” budżetem lub wyjeżdża do kraju, w którym odzież i obuwie są bardzo tanie, a większość wakacji można tam „przechodzić w szortach i japonkach”. Dla tych, którzy jednak czują się trochę zagubieni podczas pakowania, garderobiana minilista poniżej…

 • Kilka zmian bielizny osobistej.
 • Kąpielówki / kostium kąpielowy (bikini).
 • Nakrycie głowy (np. czapka z daszkiem, kapelusz…).
 • Kurtka przeciwdeszczowa.
 • Jeansy, szorty, podkoszulki
 • „Coś ciepłego” (bluza, sweter)
 • Wygodne buty (sportowe, klapki lub inne).

To – rzecz jasna – zestaw podstawowy, który nie uwzględnia szczególnych sytuacji czy okazji wymagających spakowania stroju formalnego, wieczorowego etc. oraz osobistych upodobań podróżującego lub nietypowych okoliczności związanych z danym wyjazdem.

DOKUMENTY

Dla niektórych oczywiste, dla innych mniej jest to, że zawsze warto mieć przy sobie choćby dokument tożsamości i kilka ważnych informacji spisanych nawet odręcznie, na zwykłej kartce. Należy więc spakować…

 • Zależnie od celu podróży, paszport lub dowód osobisty.
 • Prawo jazdy, jeśli takowe się posiada, bo nawet, jeżeli nie podróżuje się autem, zawsze można znaleźć się w okolicznościach wymagających poprowadzenia samochodu.
 • Dokumenty ubezpieczeniowe (np. EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego).
 • Notatki z najważniejszymi adresami i / lub numerami telefonów (do hotelu, w którym się mieszka, ambasady lub konsulatu polskiego w danym kraju, do swojego banku, w celu zastrzeżenia skradzionej czy zgubionej karty itd.) szczególnie przydatne w sytuacji utraty komórki ze wszystkimi danymi teleadresowymi.

Dla przypomnienia trzeba dodać w tym miejscu także, że w przypadku podróżowania z dzieckiem, w niektórych krajach warto mieć przy sobie oświadczenie, tj. formalną zgodę rodziców dziecka na wyjazd, nawet jeśli rolę opiekunów podczas takiego wyjazdu pełnią babcia i dziadek czy tylko jeden z rodziców (podczas gdy drugi pozostaje w Polsce). Dokument taki powinien być notarialnie poświadczony i przełożony przez tłumacza przysięgłego na język angielski i / lub język urzędowy kraju, do którego się wyjeżdża.

GADŻETY

Na koniec jeszcze kilka „oczywistych oczywistości”, czyli niepozorne drobiazgi, które po prostu mogą być niezwykle przydatne w wielu różnych sytuacjach „awaryjnych” w podróży i na wakacjach, dlatego dobrze mieć je gdzieś w torbie lub plecaku.

 • Wielofunkcyjny scyzoryk.
 • Agrafki i gumki recepturki.
 • Taśma klejąca.
 • Zapałki lub zapalniczka.

To tylko kilka subiektywnych propozycji. Lista ta może być oczywiście rozszerzona lub zmodyfikowana na bazie indywidualnych doświadczeń osoby planującej wyjazd, bo to właśnie w tym punkcie wakacyjny niezbędnik przywołanego na początku dla przykładu podróżnika Cejrowskiego i znanej blogerki modowej, „rozjeżdżają się” najbardziej 🙂

Artykuł przygotowany we współpracy z Blueapart.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZamość
Następny artykułWycieczka do Wilna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ