Wawel, Malbork, Łańcut – najpiękniejsze zamki

Turystyka i urlop są to pojęcia, które bardzo się łączą. Odpoczywać można na różne sposoby, jedni wyjeżdżają nad morze, drudzy wybierają się w góry, a trzeci wolą udać się za granicę. Z turystyką wiąże się poznawanie zabytków i ich historii.

Miłośników zwiedzania nie brakuje w dzisiejszym społeczeństwie. Chętnie odwiedzają ruiny, starożytne zamki i stare kościoły. Mogą się wtedy poczuć niczym znane postacie z tamtych czasów. Wówczas czas teraźniejszy przestaje istnieć, a liczy się tylko i wyłącznie historia. Gdzie jednak znajdują się oraz gdzie zacząć poszukiwania najpiękniejszych polskich zamków?

ZAMEK KRÓLEWSKI NA WAWELU

Chyba wszyscy o nim słyszeli. Jest położony w Krakowie i wraz ze wzgórzem wawelskim jest jednym z najbardziej znaczących historycznie, a także kulturalnie miejsc w Polsce. Przez długie lata był znaczącą siedzibą królów polskich, a także symbolem państwowości.

Dodatkowo w roku 1930 zamek stał się bardzo ważnym muzeum. Posiada oraz gromadzi ono rozmaite obrazy, grafiki, rzeźby, tkaniny, wyroby złotnicze, militaria, porcelanę oraz meble. W komnatach występują popularne arrasy Zygmunta Augusta oraz niezwykłe renesansowe malowidła włoskie.

Wawelskie zbiory sztuki wschodniej posiadają największą kolekcję namiotów w Europie. Zamek Królewski odznacza się także tym, że jest istotnym ośrodkiem konserwacji dzieł sztuki. Stałe wystawy odtwarzając wygląd sal z okresu renesansu oraz baroku wprowadzają zwiedzającego w klimat historyczny, sprawiają, że czuje się on niczym szlachcic.

Rok w rok aż ponad milion turystów z całego świata zwiedza zarówno stałe jak i czasowe wystawy prezentowane na zamku. Dodatkowo drugie tyle kusi się na odwiedzenie wzgórza. Uczniowie również tam przychodzą na lekcje muzealne oraz uczestniczą w zorganizowanych zajęciach i konkursach naukowych.

Zamek Królewski na Wawelu jest miejscem bardzo urokliwym, który spodoba się dosłownie każdemu. Jest piękny, przestronny i zawiera wiele różnych atrakcji, więc na pewno nikt nie będzie się tam nudzić.

GOTYCKI ZAMEK KRZYŻACKI W MALBORKU

Jest najsłynniejszym polskim zamkiem. Obiekt jest całkowicie odrestaurowany i turyści mają okazję zwiedzać zdecydowaną większą część tej olbrzymiej warowni. Znajduje się tam wiele stałych wystaw, które ukazują między innymi bursztyny, zbroje, bronie, a także rozmaite znaleziska archeologiczne.

Dodatkowo prezentuje się tu także ekspozycje czasowe. Jako ciekawostkę może posłużyć fakt, że zamek był wielokrotnie wykorzystywany przez filmowców ze względu na swój niezwykły klimat oraz charakter.

Okazuje się, że nie tylko turyści masowo przybywają na zamek. Bardzo go polubiły także nietoperze, które przybywają tam dużą grupą. Jest to największe zimowisko tych ssaków na Pomorzu. niestety turyści nie mają jak ich zobaczyć, ponieważ przesiadują jedynie w najbardziej niedostępnych i ciemnych zakamarkach malborskiej warowni.

Jeśli ktoś zastanawia się nad ciekawym sposobem na spędzenie wolnego czasu, to wyjazd do zamku malborskiego będzie strzałem w dziesiątkę. Z pewnością nie jest nie jest to przereklamowana atrakcja.

ZAMEK W ŁAŃCUCIE

Jest to jedna z najpiękniejszych arystokratycznych rezydencji w Polsce. Zamek znany jest ze wspaniałych wnętrz mieszkalnych, a także z niezwykle intrygującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otoczony jest przez stary, malowniczy park, który powstał w stylu angielskim.

Wznoszą się w nim liczne czarujące pawilony oraz zabudowania gospodarcze. Kiedyś były ściśle związane z życiem codziennym arystokracji, która zamieszkiwała tą rezydencję. Z pewnością warto się tam udać.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij